21 листопада – Всесвітній день телебачення

Наукова бібліотека КНУКіМ > Новини > 21 листопада – Всесвітній день телебачення

Всесвітній день телебачення – Міжнародний день Організації Об’єднаних Націй, встановлений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН 17 грудня 1996 року з нагоди проведення першого Всесвітнього телевізійного форуму. Пам’ятна дата відзначається щорічно 21 листопада.

Метою відзначення цього дня є інформування суспільства про роль телебачення у просуванні миру, безпеки, економічного та соціального розвитку, розширення культурного обміну.

Телебачення стало одним з головних винаходів XX століття, найважливішою рушійною силою для розвитку масової культури, естради та відеомистецтва.

Цікаві факти про телебачення

 • Слово «телебачення» з’явилось у 1907 році, а абревіатура «TV» використовується лише з 1948 року.
 • В Україні перший офіційний телевізійний ефір відбувся 1 лютого 1939 року і тривав усього 40 хвилин.
 • Одним із винахідників телебачення вважають американця Філо Тейлора Фарнсворта. Цікаво, що своїм дітям він забороняв дивитися телевізійні програми, мотивуючи це тим, що там не показують нічого такого, що варто було б побачити.
 • Перший радянський телевізор «КВН-49» був виготовлений у Києві, на заводі “Маяк”. Свою назву прилад отримав від імені трьох творців — інженерів Кенігсона, Варшавського та Ніколаєвського, але в народі абревіатуру розшифровували так: Купив, Ввімкнув, Не працює. Проте телевізор швидко став популярним у киян.
 • Київську телевежу вважають найвищою ґратчастою спорудою в світі – 380 метрів та 24 поверхи. Унікальність її конструкції в тому, що під час монтажу не використовувалися болти або заклепки – всі з’єднання виконані електрозварюванням.
 • В епоху чорно-білого телебачення в камерах часто застосовувалися червоні фільтри, через що помада робила губи на екранах телевізорів блідими. Тому дикторок та акторок гримували зеленими рум’янами та помадою.
 • В нашій країні перша реклама була показана в 1964 році. Вона була випущена в ефір ухвалою влади і мала соціальну спрямованість: це був короткий музичний фільм про кукурудзу.
 • Перший ТВ супутник був запущений на орбіту в 1962 році, завдяки цьому в 1969 році понад 500 мільйонів людей дивились висадку на Місяць в прямому ефірі.
 • Відомого тележурналіста і мандрівника Юрія Сенкевича занесено до Книги рекордів Гіннеса за те, що він був ведучим найдовшої передачі «Клуб мандрівників».
 • Вважається, що найдовший серіал – «Санта-Барбара», але це далеко не так. Найдовший серіал — «Дороговказне світло». Якщо «Санта-Барбара» мала 2 137 серій, то «Дороговказне світло» — 15 762 серії. Цей серіал виходив на екрани з 1952 по 2009 рік, його дивилося кілька поколінь кожної сім’ї.
 • Найдовшим мультсеріалом за всю історію телебачення визнано комедійний серіал «Сімпсони».
 • Телеканал CNN (Cable News Network) – перший канал новин, який розпочав цілодобове мовлення 1 червня 1980 року. Канал транслювався лише у кабельних мережах і з першого дня мовлення був цілодобовим. CNN став першовідкривачем у трансляції подій новин не в прайм-тайм, а в прямому ефірі і в режимі реального часу.

Якщо вас цікавить історія київського телебачення, статтю читайте тут

З нагоди Всесвітнього дня телебачення вашій увазі пропонується список книг відповідної тематики, що знаходяться у фонді Наукової бібліотеки КНУКіМ.

Всі видання доступні для завантаження в електронному каталозі бібліотеки

 1. Дейнегіна Т. О. Майстерність телеведучого: вступ до спеціальності : навч. посіб. для студентів вищ. навч. закл. / Т. О. Дейнегіна. – Луганськ : Шико, 2010. – 332 с.
 2. Дмитровський З. Є. Телевізійна журналістика: матеріали для вивчення основ тележурналістики : навч. посіб. / З. Є. Дмитровський. – Вид. 3-тє. – Львів : ПАІС, 2009. – 224 с.
 3. Кукуруза Н. В. Майстерність ведучого : навч. посіб. / Н. В. Кукуруза. – Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2010. – 173 с.
 4. Мащенко І. Г. Хроніка українського радіо і телебачення в контексті світового аудіовізуального процесу / І. Г. Мащенко. – Київ : Україна, 2005. – 384 с.
 5. Муратов С. А. Телевизионное общение в кадре и за кадром : учеб. пособие для студ. высш. учеб. заведений, обучающихся по направлению 520600 и специальности 021400 “Журналистика” / С. А. Муратов. – Москва : Аспект Пресс, 2003. – 202 с.
 6. Недопитанський М. І. Тележурналістика: досвід, проблеми, стратегії: практ. посіб. / М. І. Недопитанський. – Київ : Газ.-журн. вид-во М-ва культури і туризму України, 2009. – 144 с.
 7. Скорик А. Я. Мистецтво телекомунікації як феномен сучасної медіакультури: український дискурс : монографія / А. Я. Скорик. – Львів : Тетюк Т. В., 2015. – 424 с.
 8. Соколов А. Г. Монтаж: телевидение, кино, видео : учебник : в 3 ч. / А. Г. Соколов. – Москва, 2000–2003.
 9. Українське телебачення: роки, події, звершення / М. М. Карабанов, І. Ф. Курус, В. М. Петренко [та ін.]. – Київ : Дирекція ФВД, 2008. – 399 с.
 10. Українське телебачення: вчора, сьогодні, завтра / за заг. ред. І. С. Чижа. – Київ : Дирекція ФВД, 2006. – 648 : фото.
 11. Чміль Г. Візуалізація реального в сучасному культурному просторі : монографія / Г. Чміль, Н. Корабльова. – Київ : Ін-т культурології НАМ України, 2013. – 256 с.
 12. Ширман Р. Н. Алхимия режиссуры. Мастер-класс / Р. Н. Ширман. – Киев : Телерадиокурьер, 2008. – 448 с.
 13. Ширман Р. Н. Обдури мене! Мок’юментарі в кіно і на телебаченні : монографія / Р. Н. Ширман. – Київ : Вид. центр КНУКіМ, 2015. – 204 с. : фот. – (Світ кіно і ТБ) (Нова енергія професіоналів).
 14. Ширман Р. Н. Умное телевидение. Мастер-класс. / Р. Н. Ширман. – Киев : Телерадиокурьер, 2011. – 360 с.
 15. Яковець А. В. Телевізійна журналістика. Теорія і практика : навч. посіб. / А. В. Яковець. – 2-ге вид. – Київ : Києво-Могилян. акад., 2009. – 264 с.