АРТБУКИ – mainstream сучасного графічного дизайну

Наукова бібліотека КНУКіМ > Новини > АРТБУКИ – mainstream сучасного графічного дизайну

Артбуки уособлюють книгу як символ, як світ,
як архетип, як єдність змісту і форми.

Галина Листвак.

У рамках «Тижня книги» у читальній залі Наукової бібліотеки КНУКіМ відбулась «Виставка артбуків студентів Кафедри графічного дизайну і реклами». Головна ідея виставки полягала у демонстрації студентських робіт з напряму створення артбуків – «книг художника».

Розпочала презентацію Оксана Володимирівна Чуєва, кандидат мистецтвознавства, доцент, ідейний натхненник організації виставки: «Нещодавно Спілка дизайнерів України звернулася до Президента України з проханням відзначати 27 квітня як професійне свято – День дизайнера. У рамках промозаходів цієї пропозиції проходять різноманітні акції у Києві, Харкові, Львові, Кривому Розі та інших містах України, зокрема вже відбувся Всеукраїнський конкурс на кращу листівку до Дня дизайнера. Студенти Кафедри графічного дизайну активно долучилися до реалізації ідеї, і сьогодні ми демонструємо перші результати.

В артбуках (artbook) студенти мають можливість проявити себе як художники, демонструючи різні концепції, підходи та формати книги. Головною вимогою стає виклик захоплення від такого видання. Тривалий час артбуки були у забутті, нині це потужний напрям дизайну, що надає можливість автору розкрити себе».

Наталя Сергіївна Удріс, доцент Кафедри графічного дизайну і реклами, куратор проекту зазначила: «Кафедра графічного дизайну навчає студентів різним видам дизайну, зокрема і дизайну книги. Вивчається класичне книгознавство та величезна увага звертається на розвиток креативності, що реалізується у завданнях з проектування артбуків. Частиною завдання є унікальність та неповторність «книг художника», такі книги існують в одному примірнику. Проте інколи вони адаптуються і реалізуються у тиражі».

Андрій Вікторович Будник, старший викладач, член Національної спілки художників України презентував віршований гербовник «Orbis Polonus» / «Світ поляків» українською мовою, виданий у 1642 році в Кракові Шимоном Окольським. У світі залишилося 4 примірники видання, що зберігаються у Баварській національній бібліотеці, Ягелонському університеті, Російські державній бібліотеці та у приватній колекції в Україні.

Далі були презентовані найпоказовіші роботи студентів, чиї артбуки демонструвались у Музеї книги і друкарства в Києво-Печерській Лаврі.

Ірина Головко, розповідаючи про свій артбук «Солодке життя», зазначила, що це, певною мірою, – інтерактивна іграшка: «Я обожнюю солодощі, тому тема була мені дуже близькою і цікавою. Артбук має декілька розділів, що розповідають та ілюструють різноманіття солодощів; містять рецепти їх приготування та вірші на їхню честь».

«2D видання про напрямки в музичному стилі heavy metal» – автор Дарина Піонкевич – створене з метою «донести інформацію про музичні напрямки жанру рок-музики heavy metal у доступній формі, аби глядачі зрозуміли сутність важкої музики, а не стереотипне її подання». Розділи книги розповідають про: Блек-метал (Black metal), Готік-метал (Gothic metal), Вікінг-метал (Viking metal) та Індастріал (Industrial).

«Авторський збірник витинанок українських регіонів» презентував Олексій Чистіков: «Ідея полягала у бажанні показати розмаїття орнаментів України. Кожен розділ книги представляє витинанки, характерні для певного регіону. Створенню артбуку передувала дослідницька робота, результатом якої стали авторські витинанки, розроблені на основі традиційних орнаментів, притаманних 8 українським регіонам».

Арт-об’єкт «Поема Т. Шевченка «Кавказ» – автор Олексій Григор’єв – це своєрідна книга-інсталяція – перевертень. Гортаючи сторінки, її можна читати (поема написана рукописом), та перевернувши книгу, – з іншої сторони можна переглядати ілюстрації автора, створені на основі замальовок Т. Шевченка.

Підсумовуючи Оксана Чуєва зазначила: «Артбуки – це нестандартний погляд на книги. Виникнувши як авторські подарункові блокноти і книги з ілюстраціями та макетами, вони поступово трансформувалися у тиражні видання. Нині артбуки – це mainstream сучасного графічного дизайну, спосіб прояву творчості будь-якої людини. Як показала зустріч, наші студенти активно долучаються до розвитку цього напрямку мистецтва, є його хедлайнерами».

Схожі публікації