І буде жити вічно Україна, і буде жити вічно наш Тарас!

Наукова бібліотека КНУКіМ > Новини > І буде жити вічно Україна, і буде жити вічно наш Тарас!

До святкування дня народження Великого Кобзаря приєдналися українці всього світу. Так на генеральній конференції 37-ої сесії ЮНЕСКО 200-річний ювілей Тараса Шевченка було включено до Календаря пам’ятних дат 2014-2015 років. Знаменний ювілей видатного митця історії і сучасності відзначають і в Київському національному університеті культури і мистецтв.

BP5R0070

У науковій бібліотеці КНУКіМ нещодавно відбулася літературна зустріч із лауреатами Шевченківської премії – випускником КНУКіМ (тоді КДіКу), письменником-прозаїком, есеїстом, заслуженим діячем мистецтв України В’ячеславом Медведєм та поетом, критиком, літературознавцем, доктором філологічних наук, педагогом Юрієм Ковалівом.

Розпочався мистецький захід автентичними бандурними переливами у виконанні заслуженого артиста України, завідувача Кафедри бандури та кобзарського мистецтва КНУКіМ Тараса Яницького. Чарівне звучання композицій «Елегії» та «Бандуристе, орле сизий» ніби запрошувало зазирнути у далеке історичне минуле і пройтися босоніж стежками самого Кобзаря…

BP5R0074

«Рік Тараса Шевченка є символічним для кожної української родини, адже знайомство із творчим генієм митця і для малечі, і для людей старшого віку є частиною життя, світогляду, національної ідентичності та гідності», – з урочистою промовою до присутніх звернувся проректор КНУКіМ Олександр Іванович Скнарь.

BP5R0078

Сучасний погляд на творчість великого генія висловили лауреати Шевченківської премії. Про Невідомого Тараса розповів дослідник історії життя митця і тлумачення його творчості Юрій Іванович Ковалів. Він закликав уважніше вчитуватися у твори генія, де закладена глибинна мудрість та ідея національного самоствердження: «Треба йти не до Шевченка, а від Шевченка, його одвічного прагнення волі і відданості Неньці-Україні. Адже між рядками він закодував безкінечну віру у світле майбутнє українського народу, яку не всі можуть вірно інтерпретувати. Ось цей орнамент на моїй вишиванці – теж код, в якому закарбований свій унікальний шифр».

BP5R0087
Національна премія імені Тараса Шевченка, за словами В’ячеслава Медведя, ніколи не була самоціллю. Для письменника головне – творити. Автор намагається через слово дати аналіз душі того чи іншого героя, якого вихоплює з побутового виру й історично-соціальний зріз часу, що відбився в цьому побуті. Твори автора є замаскованою алюзією на сюжети минулих епох (легенди, біблійні перекази, притчі Г. Сковороди, Т. Шевченка, І. Нечуя-Левицького). Роман «Кров по соломі» та новела «Спомини навиворіт» – тому доказ. В’ячеслав Григорович бачить першооснову творів у мові, у правдивому, аж до натуралістичної стихії, слові, слові такому, яке б знайшло відгук у душі читача.

BP5R0083
Продовжила літературну зустріч декан Факультету культурології КНУКіМ, доктор психологічних наук, професор Людмила Євгеніївна Просандєєва: «Тарас Шевченко – Апостол, Кобзар, Пророк. 9 березня митець народився, а через 47 років 10 березня розпочалося його безсмертя. Слово Кобзаря завжди зцілювало, надихало і гартувало національний дух. Тому творчість Тараса Григоровича – невичерпна.Тож, як казав колись Тарас: «Будем жить, людей любить, Святого Господа хвалить»», – зауважила Людмила Євгеніївна, представивши презентацію про світоча української нації.

BP5R0123

BP5R0097
Вражаючою і приголомшливою для присутніх стала декламація еротичної поезії переможниці Всесвітнього фестивалю поезії, члена Національної спілки письменників та Незалежної асоціації журналістів України Олесі Мудрак.

BP5R0126

BP5R0109
Авторська поезія прозвучала і від Ольги Михайловської, студентки 1-го курсу Факультету культурології КНУКіМ. Свої віршовані рядки юна поетеса присвятила улюбленому поету.

BP5R0129
Особливою гостею літературної зустрічі стала правнучка Тараса Григоровича, що мешкає в Санкт-Петербурзі, кандидат історичних наук, прозаїк, член Національної спілки письменників України Тетяна Миколаївна Лебединська.

BP5R0106

Друзями родини, в якій виховувалася Тетяна Миколаївна, були класики української літератури ХХ ст.: М. Рильський, М. Бажан, О. Корнійчук, А. Малишко… Нині Тетяна Миколаївна працює в Санкт-Петербурзькому музеї-квартирі Тараса Шевченка, створеному в колишній майстерні поета й художника, де зберігаються предмети побуту, давні унікальні видання і картини митця. Одне з архівних видань пані Тетяна привезла на наш літературно-мистецький захід. Це журнал «Рубікон», в якому переважно друкувалися твори великого прадіда. «Мені приємно, що до програми культурно-мистецьких заходів вашого університету ввійшли вивчення і відвідування історичних пам’яток Тарасу Григоровичу. Єдине шкода, що у план подорожі не ввійшов Санкт-Петербург, адже в місті аж десять офіційно засвідчених пам’ятних знаків Кобзареві», – сказала гостя.

Насамкінець літературно-мистецького заходу директор наукової бібліотеки КНУКіМ, кандидат культурології Юрій Іванович Горбань подякував поважним гостям за змістовну і цікаву зустріч і зазначив: «Нам є чим пишатись у минулому, і нам є на основі чого проектувати наше самодостатнє майбутнє. Тому нехай двохсотлітній ювілей Тараса Шевченка стане ще одним доказом того, що Україна і наш народ повернулися до кола найбільш цивілізованих народів світу як рівні серед рівних і гідні серед гідних. Тарас Шевченко – це геній усіх часів та народів, а його книга «Кобзар» – Біблія українського народу».

BP5R0149

Схожі публікації