Книга як духовний орієнтир суспільства та чинник формування особистості

Наукова бібліотека КНУКіМ > Новини > Книга як духовний орієнтир суспільства та чинник формування особистості

Сьогодні, 23 квітня 2020 року світ відзначає Всесвітній день книги та авторського права – свято авторів, видавців, критиків, бібліотекарів, читачів і всіх, хто часом залишається «за лаштунками» книговидання.

Cаме 23 квітня народилися такі видатні особистості світової літератури, як французький письменник Моріс Дрюон (1918), ісландський лауреат Нобелівської премії з літератури Галдор Лакснесс (1902) і трикратний претендент на цю премію Володимир Набоков (1899), а також український письменник Григорій Тютюнник (1920).

день книги 2020

В офіційному документі ЮНЕСКО, яка й запровадила це свято знаходимо таке формулювання: «Генеральна конференція … проголошує 23 квітня «Всесвітнім днем книги та авторського права», оскільки саме в цей день 1616 року померли Міґель де Сервантес, Вільям Шекспір та Інка Ґарсіласо де ла Веґа». А втім, з якої б нагоди не було запроваджено День книги, добре, що це все ж трапилося.

Всесвітній день книги та авторського права відзначають щорічно, починаючи з 1996 року. Зважаючи на те, що «в історичному розумінні книга є найбільш потужним фактором поширення знання і найбільш надійним засобом його збереження», День книги покликаний наголосити на фундаментальній важливості книжки та її незамінності в інформаційному суспільстві. Одна з головних його цілей – промоція читання і книговидання, привернення уваги до культури писемного слова, а також до питань авторського права і захисту інтелектуальної власності.

Сьогодні Всесвітній день книги святкують у 190 країнах світу. Одна з традицій  Всесвітнього дня книги та авторського права – обрання міста, що на рік стане Світовою столицею книги. Ця традиція, яка, окрім того, є дієвим способом популяризації книг і читання загалом, запроваджена 2001 року. Тоді столицею було обрано Мадрид. Щороку ЮНЕСКО спільно з міжнародними організаціями, що представляють три напрями книжкової галузі, – Міжнародним союзом видавців, Міжнародною федерацією книготорговців і Міжнародною федерацією бібліотечних асоціацій – обирають Світову столицю книги. Зі свого боку міста зобов’язуються всіляко сприяти розвитку книговидання і промоції читання. З 2001 року світовими книжковими столицями вже побували Александрія, Нью-Делі, Антверпен, Монреаль, Боґота, Бейрут, Любляна, Буенос-Айрес, Єреван, Бангкок, Вроцлав та ін.

Особливістю впровадження такого дня на світовому рівні є усвідомлення книжки як потужної зброї у налагодженні миру й нівелюванні соціальних проблем: книжка, що втілює творчі поривання людини і її прагнення поділитися власними ідеями і здобутками зі світом, має сприяти діалогу, взаєморозумінню і толерантності. Крім того, ЮНЕСКО в межах Всесвітнього дня книги та авторського права виступає за надання рівного доступу до знань та підвищення грамотності населення. Ще одним важливим аспектом є усвідомлення цінності книжки і її незамінності у поширенні знань і формуванні культури, незалежно від форми представлення інформації.

Книга – це основа освіти й творчості, вона дає можливість кожній культурі розповісти про себе, знайомить зі звичаями і традиціями різних народів. Книга – це вікно у світ культурного різноманіття, це міст, який з’єднує різні цивілізації в часі і просторі, адже система вищих духовних цінностей, норм поведінки, навичок і знань відображені в творіннях видатних авторів. Відзначаючи Всесвітній День книги та авторського права, світова спільнота наголошує на важливій ролі книги в збереженні і примноженні культурних цінностей кожної держави. Адже книга – це найкращий помічник у наших спільних зусиллях із захисту і збагачення культурної спадщини людства.

Писемність завжди була головним чинником у культурі кожного народу, відігравала провідну роль у його духовному розвитку, тісно поєднувала покоління. Книги покликані служити людям, а краса і мудрість, відтворена у друкованих рядках, неодмінно має стати на заваді жорстокості, несправедливості й насиллю, врятувати наш неповторний світ.

Сердечно вітаю працівників бібліотек, письменників, видавців, книгорозповсюджувачів, усіх тих, хто шанує й розвиває друковане слово, із
Всесвітнім днем книги і авторського права!

З глибокою вдячністю і повагою, – Юрій Горбань,
кандидат культурології, доцент,
директор наукової бібліотеки Київського національного
університету культури і мистецтв

Попередня публікаціяНаступна публікація

Схожі публікації