Косівська майоліка – диво Гуцульщини

Наукова бібліотека КНУКіМ > Новини > Косівська майоліка – диво Гуцульщини

У Науковій бібліотеці КНУКіМ відбулася зустріч першокурсників і викладачів Кафедри міжнародного туризму ФГРіТБ із косівським майстром-гончарем Михайлом Сусаком.

Відкрив зустріч Юрій Горбань, кандидат культурології, доцент, директор бібліотеки КНУКіМ, зазначивши, що 2015-2016 навчальний рік став багатим на культурно-просвітницькі, науково-пізнавальні, виставкові заходи, що реалізувалися у рамках проекту «Скарби нації». Найбільш продуктивно співпраця відбувається з Кафедрою міжнародного туризму Факультету готельно-ресторанного і туристичного бізнесу КНУКіМ.

У вступному слові доктор географічних наук, професор, завідувач Кафедри міжнародного туризму Володимир Антоненко привітав студентство 1-го курсу напряму підготовки «Туризм» з початком нового навчального семестру та наголосив, що студенти і викладачі кафедри, знайомлячись у рамках проекту із творчістю українських майстрів прикладного декоративного мистецтва, реалізують освітню функцію, поглиблюють теоретичні знання та навички, беруть участь у популяризації нематеріальної культурної спадщини.

Алла Гаврилюк, кандидат наук з державного управління, доцент Кафедри міжнародного туризму, продовжила думку Володимира Степановича і зазначила: «Подібні зустрічі формують уявлення студентської аудиторії про об’єкти нематеріальної спадщини українського народу. Важливим у цьому контексті є зустрічі з носіями української автентики, які формують у майбутніх фахівців вітчизняної туристичної індустрії багатогранне уявлення про унікальні ресурси української національної самобутності, стверджують активну громадянську позицію, патріотизм». Тому надзвичайно важливо такі заходи проводити з перших років навчання з тим, щоб виховати фахівця-туризмознавця патріотом своєї справи.

Завідувач сектору методичної роботи бібліотеки Олена Скаченко представила учасникам заходу презентацію про гончарські осередки України загалом, акцентувавши увагу на дивовижній майоліці Гуцульщини – керамічних виробах з містечка Косова, що на Івано-Франківщині.

Кожен із провідних центрів гончарства має самобутні традиції виробництва, історично сформовані системи оздоблення виробів, асортиментний склад продукції. Особливості виробництва залежать від якості місцевої глини, специфічних місцевих традицій.

У 2014 р. косівську кераміку номінували до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО. Досліджуючи та популяризуючи косівську майоліку, наш навчальний заклад вносить вклад у розвиток гончарства Гуцульщини.

На сьогодні в Косові працює більше 25 гончарів.

Михайло Сусак займається керамікою більше 30 років. Майстер представив свої вироби, серед яких переважають декоративні тарелі, вази, підсвічники, окарини, миски, дзбанки. Тематика розписів – поєднання рослинних і геометричних мотивів. Інколи майстер будує орнамент на переважанні коричневого кольору. Михайло Миколайович розповів студентам, що характерні кольори косівської кераміки – жовті, зелені, коричневі на білому фоні, візерунки – як рослинно-геометричні, так і сюжетні. Унікальною є техніка оздоблення кераміки – «ритування» або «гравірування». Для виробів з Косова характерний подвійний випал. Це додає їм практичності та міцності.

На виставці, організованій у читальній залі, учасники заходу мали можливість ознайомитися із специфікою орнаментального оформлення декоративних тарелів, вжиткового посуду, підсвічників, окарин різних форм. Наприклад, сюжетні картини на теми «Музики», «Весілля» допомогли знайомству з історико-етнографічними особливостями Івано-Франківщини, різноманіттям музичних інструментів, крою весільного вбрання і прикрас.

Попередня публікаціяНаступна публікація

Схожі публікації