Круглий стіл «Цензура століття тому і сьогодні: проблеми, запитання»

Наукова бібліотека КНУКіМ > Новини > Круглий стіл «Цензура століття тому і сьогодні: проблеми, запитання»

У читальній залі Наукової бібліотеки КНУКіМ відбулося обговорення проблеми цензури в Україні. На засідання круглого столу «Цензура століття тому і сьогодні: проблеми, запитання» були запрошені викладачі та студенти Факультету культурології. В рамках проведення круглого столу відбулася презентація монографії «Цензура в публічних бібліотеках України 1917-1939 рр.».

Відкрив захід кандидат культурології, доцент Кафедри інформаційної, бібліотечної та архівної справи, директор Наукової бібліотеки Юрій Іванович Горбань: «Науковці, політики, журналісти й просто помірковані люди чітко визначили особливості української цензури. Вони заявляли та переконливо аргументували, що цензура в Україні була одним із найсуттєвіших бар’єрів на шляху оптимізації процесу входження у світовий інформаційний простір на засадах партнерства й рівності.

Монографія, друге видання, яке сьогодні тримаємо в руках, присвячена темі цензури періоду сторічної давнини, а проте питання цензури, її меж і правомірності турбують науковців та пересічних громадян і нині, у 2017 році, не менше, ніж в давні часи».

Автор монографії кандидат історичних наук, доцент Кафедри інформаційної, бібліотечної та архівної справи, заступник декана Факультету культурології Олена Олександрівна Каракоз у своєму виступі зазначила: «У монографії розкривається трагічна доля багатьох працівників публічних бібліотек України, що стали жертвами сталінського терору, тому що сприяли розвитку бібліотечного будівництва та завжди вірили у те світло, яке несе україномовна книга.

Показано бібліотечну цензуру як соціальне явище, запровадження якої призвело до ліквідації цілого пласту національної культури, оскільки репресії, спецфонди та просто брутальне винищення літератури створювали інформаційний та духовний вакуум в суспільстві».

У роботі круглого столу взяли участь декан Факультету культурології, кандидат культурології Валерій Володимирович Кушнарьов; завідувач Кафедри інформаційної, бібліотечної та архівної справи, доктор наук із соціальних комунікацій Тетяна Юріївна Гранчак, кандидат політичних наук, завідувач відділу інформаційного суспільства та інформаційних стратегій Національного інституту стратегічних досліджень Дмитро Володимирович Дубов та студенти Факультету культурології.

Дмитро Дубов нагадав присутнім про сутність понять «цензура» й «обмеження доступу до інформації». В зв’язку з цим послався на ст. 15 Конституції України, яка проголошує «Цензура заборонена». А стосовно права особистості на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань, якому присвячена ст. 34, звернув увагу на другу частину статті: «Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушень чи злочинів, для охорони здоров’я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя».

У ході активного обговорення теми цензури студенти зверталися до історичних уроків та проявів цензури в сьогоденні різних країн світу й України (Стеблєцова К., Птиць М., Борисенко Л., Лукомська А.,); про різні види цензури, пряму, приховану (Корж Б., Тернопольська Я., Дубина Ю.), про цензуру різної спрямованості: книжкову (Мельниченко Д., Коваль Р., Подорожна А.), в Інтернеті (Мусієнко А., Марчук А.), в ЗМІ (Михайлова Т., Педан А., Дубина Ю.), в мистецтві (Омельяненко І.), в політиці ( Рудковська Т., Снятовська В.).

Дмитро Дубов акцентував увагу на питаннях, пов’язаних із процесом роздержавлення ЗМІ, довіри населення до суспільного мовлення й готовність оплачувати його послуги. Зауважив, що навіть в авторитарних державах (наприклад, в Північній Кореї) політичний дискурс в ЗМІ теж має місце, але в іншій, часто незрозумілій європейцям формі.

Розглядалося питання, чи є прийняття Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні і заборону пропаганди їхньої символіки» (2015) проявом цензури.

Цікавою промовою перевів теоретичні виступи в практичну площину декан Факультету культурології Валерій Кушнарьов, повернувши присутніх до питання цензури саме в бібліотеці. Його слова викликали жваву дискусію студентів, яка продовжилася і після закінчення заходу в холі бібліотеки.

Захід виявився цікавим і змістовним. Студентська молодь мала можливість висловити власні міркування про цензуру в Україні й світі та здобути досвід публічного висловлювання власних думок, відстоювання своєї точки зору.


Схожі публікації