Днями, у читальній залі Наукової бібліотеки КНУКіМ відбувся майстер-клас із виготовлення авторської ляльки-мотанки.
Провела його майстриня із Черкащини Валентина Миколаївна Мірошник. Учасниками стали студенти 1 та 2 курсів напрямку підготовки «Туризм». Захід став можливий завдяки величезній партнерській підтримці викладачів Кафедри міжнародного туризму та дирекції факультету ГРіТБ КНУКіМ.
Так, позитивний настрій майстер-класу задав Володимир Степанович Антоненко, доктор географічних наук, професор, завідувач Кафедри міжнародного туризму, який вказав на нагальну потребу вивчення студентами навчальних дисципліни, спрямованих на поглиблення знань про українські самобутні традиції, розширення уявлень про туристичні можливості України та формування на цих засадах національно свідомих фахівців вітчизняної туристичної індустрії. Цьому сприяє викладання другокурсникам вибіркової навчальної дисципліни «Український етнічний туризм», яка і ставить за мету формування та утвердження серед студентської молоді почуття патріотизму, національної свідомості, національної гідності, громадянської позиції щодо важливості використання ресурсів українського етнічного туризму для розвитку внутрішнього туризму та вітчизняної туристичної індустрії в цілому.
Ігор Олегович Комарніцький, канд. культурології, доцент, декан Факультету готельно-ресторанного і туристичного бізнесу вказав на важливість проведення заходу в умовах сьогодення і зазначив про те, що саме очолюваний ним факультет не випадково першим започатковує проведення подібних майстер-класів, які спрямовані на популяризацію самобутніх народних традицій, що мають регіональну специфіку і можуть бути відомі та поширені нині для українських та іноземних мандрівників завдяки туристичним подорожам та безпосередньо під час подієвих заходів з участю сучасних майстрів-аматорів.
Наразі ФГРіТБ і надалі буде підтримувати ініціативи, запроваджені Кафедрою міжнародного туризму, що реалізуються під час викладання вибіркової навчальної дисципліни «Український етнічний туризм» та інших навчальних дисциплін, спрямованих на набуття та поглиблення знань про етнічну самобутність українців.
Куратор 1 курсу Тетяна Іванівна Ткаченко, канд. географічних наук, доцент Кафедри міжнародного туризму розповіла про важливість студентської адаптації першокурсників, яка формується за допомогою проведення різноманітних комунікативних заходів, спрямованих на розкритя уявлення про майбутню професію. Важливо, що до зустрічей зі студентами залучаються професіонали екскурсійної діяльності, туристичного бізнесу та майстри народної творчості.
Нинішній захід, відзначила Тетяна Іванівна, по-особливому налаштовує студентську аудиторію на позитивний настрій, креативні думки та психологічне розвантаження, та водночас, формує цілісне уявлення про багатогранну особистість фахівця індустрії туризму.
Алла Михайлівна Гаврилюк, кандидат наук з державного управління, доцент Кафедри міжнародного туризму ознайомила присутніх з історичними витоками виготовлення ляльки-мотанки, яка була родинним оберегом, іграшкою, захисницю від усіляких хвороб, символом щасливого подружнього життя, берегинею домашнього вогнища.
Опанувати технологію виготовлення ляльки-мотанки мала за обов’язок кожна дівчина, так як вишити рушник собі на весілля чи знати свій родовід до 7 коліна. І неодмінно дівчина це робила у гарному настрої, з чистими та світлими думками і молитвами.
Звісно, часи бездуховності розірвали зв’язок поколінь і виготовлення ляльки-мотанки майже було втрачено. Однак, завдячуючи таким мисткиням як Валентина Миколаївна Мірошник та багатьом іншим в Україні, сучасна молодь отримує сакральні коди виготовлення ляльок-мотанок. Особливими оберегами стали ляльки-мотанки для наших воїнів на Сході Україні. Все частіше їх можна побачити й у помешканнях українців.
«Отож, розпочинайте справу із завзяттям, гарним настроєм та світлими думками», – зазначила Алла Михайлівна. Нехай виготовлені власноруч ляльки-мотанки стануть оберегами на все життя для всіх учасників майстер-класу й залишать приємний спогад про навчання у КНУКіМ.
Далі Олена Олексіївна Скаченко, зав. сектору методичної роботи Наукової бібліотеки КНУКіМ представила майстриню, ознайомила гостей з її творчістю. За допомогою мультимедійної презентації студенти познайомилися із двома колекціями авторських ляльок, створених умілицею Драбівського краю.
Починаючи майстер-клас, Валентина Миколаївна Мірошник розповіла, що створення ляльки – це захоплення, яке приносить задоволення для душі. Ляльки народжуються під певним настроєм і в певний період часу, кожна з них має свою історію створення, свій характер і свій образ.
Особливе значення майстриня приділяє лялькам, що присвячені Материнству, Матері – Берегині Роду …
Тій, хто життя дарує та тепло,
Яке звучить в наспіві колисковім.
Тій, хто нас в терпінні безкінечнім ростить,
Леліє, ставить на крило…
Серія «Материнство» включає вже 4 ляльки.
Враховуючи величезну кількість охочих (у заході взяли участь більше 60 студентів, викладачі та співробітники бібліотеки), майстриня запропонувала для початку вивчити основні технологічні прийоми виготовлення ляльки-мотанки і зробити «Ляльку Щастя…» – невеличку ляльку-мотанку, яка стане спогадом про найщасливіші моменти життя і, можливо, закличе Щастя тим, хто його найбільше чекає.
Сам процес роботи зайняв близько двох годин, які пролетіли непомітно та засвідчили, що подібні зустрічі студентства із носіями самобутнього народного мистецтва розфарбовують життя у різнокольорові барви, приносять радість і багато щасливих спогадів.
28 жовтня у виставковій залі Наукової бібліотеки відкрилася персональна виставка авторських ляльок-мотанок Валентини Мірошник. Триватиме вона до 14 листопада.
Запрошуємо бажаючих до бібліотеки, де поселилося Мистецтво!!!
Інформаційна довідка про майстриню
Валентина Миколаївна Мірошник – викладач Драбівської дитячої школи мистецтв по класу образотворчого мистецтва.
На даний час Валентина Мірошник провела 7 персональних виставок. Представляла Черкащину на виставці майстрів прикладного мистецтва, приурочену до річниці перепоховання Т. Шевченка у Каневі.
Із 2013 року почала створювати ляльки-мотанки, висловлюючи своє авторське бачення народних традицій і вірувань.
Перша колекція авторських ляльок мала назву «Від душі». Вона включала ляльки-торохтійки, ляльки-мотанки, ляльки-травнички, ляльки-щастя.
Друга колекція називається «Від щирого серця…». Включає 24 ляльки, об’єднані у серії: «Україна», «Богині», «Пори року», «Віра, Надія, Любов і Мати їх Софія», «Посвята Матері», «Ляльки Щастя на цілий рік».
Є ляльки поза серією, кожна уособлює певний образ: «Пава – символ сімейного щастя», «Берегиня Роду», «Квітка папороті», «Ярославна», «Златояра», «Кравчиня».