Міжнародна конференція з наукометрії та бібліометрії SBC Kyiv 2019

Наукова бібліотека КНУКіМ > Новини > Міжнародна конференція з наукометрії та бібліометрії SBC Kyiv 2019

4 червня 2019 р. Державною науково-технічною бібліотекою України у приміщенні МОН України було організовано Міжнародну конференцію з наукометрії та бібліометрії #SBC Kyiv 2019 під егідою та за підтримки Міністерства освіти і науки України, а також за партнерства Clarivate Analytics. Наукову бібліотеку Київського національного університету культури і мистецтв представляла провідний бібліотекар О. Ф. Омельяненко-Набіуліна. Вітальне слово взяли заступник Міністра освіти і науки України Максим Стріха та генеральний директор директорату науки Міністерства освіти і науки України Дмитро Чеберкус.

Спікер конференції Людо Вальтман – заступник директора Центру науки і техніки у Лейденському університеті (Нідерланди). У його доповіді «Наукометрія для оцінки досліджень» було проведено огляд найважливіших наукометричних джерел даних, показників і засобів, які застосовують для оцінки наукових досліджень. Наведено приклади використання наукометрії в оцінці досліджень на різних рівнях (національному, інституційному та індивідуальному). Крім того, на основі Лейденського маніфесту було обговорено вдалі практики використання наукометрії в оцінці досліджень з наголосом на потребі знаходити належний баланс між кількісними наукометричними свідченнями і якісними судженнями.

Учасники форуму обговорили досягнення наукометрії під час оцінки досліджень у природничих, соціальних і гуманітарних науках.

Олеся Мриглод (Інститут фізики конденсованих систем НАН України, Львів) окреслила проблему вдосконалення наукометричних методів і використання різних показників, дослідила зв’язок між рецензуванням та метриками.

Володимир Лазарєв (Білоруський національний технічний університет, Мінськ, Республіка Білорусь) доповів про історичні дослідження факторів дисциплінарного впливу і дисциплінарного сприйнятливості.

Роман Черніга (Інститут математики НАН України) представив рейтинг результативності публікацій українських математиків за наукометричною базою Scopus на основі усередненого h-індекса, який обраховується як середнє арифметичне h-індекса з урахуванням посилань на власні роботи та без нього.

Джеф Кловіс (Clarivate Analytics, ISI, Філадельфія, США) наголосив на відкритому доступі і його вплив на майбутнє наукових досліджень.

Сергій Бублик і Тетяна Велентейчик (Інститут досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г. М. Доброва НАН України) дослідили проблему наукометричного оцінювання тематичного ядра публікацій дослідника на прикладі бібліометричного профілю відомого румунського фізика, лінгвіста і наукометриста Йоана-Йовіца Попеску.

Юлія Главчева та Ольга Каніщева (Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут», Харків) присвятили свою доповідь проблемі оцінки якісних характеристик документа, приділивши особливу увагу аналізу якості посилань.

Максим Вакуленко (Державна науково-технічна бібліотека України) окреслив основні проблеми перекладу англійських наукометричних термінів українською мовою, рекомендувавши, зокрема, перекладати термін «Hirsch index» як «індекс Хірша».

Сергій Назаровець (Державна науково-технічна бібліотека України) зробив кількісний аналіз спільних публікацій працівників українських установ з нобелівськими лауреатами 1994–2018 рр.

Були розлянуті й такі теми, як джерела даних для наукометричних досліджень, вивчення наукових колаборацій та аналіз мереж, бібліометрія в бібліотечній справі.

На конференції неодноразово зазначалося, що перелік використаних джерел є обов’язковим і одним з найважливіших елементів наукової публікації. Посилання на актуальні й авторитетні джерела підтверджує оригінальність і достовірність статті.

Міжнародна конференція «Оцінка наукових досліджень: методи, проблеми, перспективи» відбулась на високому організаційному та науковому рівні. Обрані теми конференцій стали плідним підґрунтям для обміну думками із зазначеної проблематики. У зв’язку з актуальністю запропонованих питань за результатами конференцій будуть опубліковані збірки матеріалів учасників конференції.

Схожі публікації