Музей – це жива пам’ять

Наукова бібліотека КНУКіМ > Новини > Музей – це жива пам’ять

До студентів Кафедри історії України і музеєзнавства Київського національного університету культури і мистецтв завітав знатний культуролог Зеновій Мазурик. Під час зустрічі, яка відбувалася в читальному залі Наукової бібліотеки КНУКіМ, гість розповів майбутнім музейникам про особливості обраного фаху.

Зеновій Мазурик – знакова постать в культурному просторі України. Він є віце-президентом Українського національного комітету міжнародної ради музеїв ІКОМ, членом правління Всеукраїнської асоціації музеїв, відомим експертом у галузі музеєзнавства й вітчизняним теоретиком і практиком культурології.

1

«Культура – це не та галузь, яка надає послуги для задоволення культурних і творчих потреб. Ці потреби виростають тільки на полі свободи, вони є первинними у культурній політиці, – розпочав Зеновій Мазурик. – Не можна пасивно очікувати змін у культурній сфері, покладаючись на державу, тобто чиновників, і очікувати кращих часів, бо без культури вони ніколи не настануть. В процесі подібного очікування руйнується інфраструктура сфери культури, згасає творчий потенціал».

Відомий гість також підкреслив, що матеріальна і духовна культура, очищена від ідеологічного мотлоху, для більшості є чужою, навіть скоріше ворожою. Саме тому мотивацією ідентифікації натомість стає сила натовпу.

2

Окрім розмов про ролі культурної сфери пан Зиновій запропонував студентам поглянути на професію музеєзнавця з іншого, цікавішого ракурсу, наводячи приклади з власної практики.

3

«Я пишаюся своєю професією, адже нічого не може бути цікавішим, ніж вирушити у відрядження до найбільшого у світі Британського музею в Лондоні, знаменитого французького Лувру, галереї європейського образотворчого мистецтва Уффіці у Флоренції, щоб ознайомитися із експонатами, яким уже тисячі років. Завдяки професії музеєзнавця ми не лише маємо доступ до старовинних речей, ми можемо власними руками доторкнутися до історії», – розповів експерт.

4

5

На думку Зеновія Васильовича, музеєзнавець – це не просто екскурсовод. Фахівець у галузі музейної сфери повинен бути у першу чергу, археологом, знайомим із предметами різних епох і країн. «Музейний працівник розповідає відвідувачам, про що мовчать старовинні предмети. Загалом, робота у музеї потребує ґрунтовних теоретичних знань. Потрібно добре вчити іноземні мови, адже професія музеєзнавця передбачає закордонні відрядження», – зауважив Мазурик.

6

Також знаний гість із радістю поділися з майбутнім поколінням спогадами про веселі випадки з професійної діяльності. Найбільше КНУКіМівців вразила розповідь про полотна Леонардо да Вінчі.

«Ніколи у дитинстві не міг подумати, що звичайний хлопець, а сьогодні – статний чоловік зможе вирушити в Європу. Тим паче, щоб дослідити легендарні картини Леонардо да Вінчі. Повірте, тримати ці полотна власними руками – це дуже класно! У мене залишилися незабутні емоції, адже до таких картин мають право доторкнутися лише обрані люди, які посвятили своє життя музеєзнавству!» – додав експерт.

7

Доктор культурології, доцент, завідувач Кафедри історії України і музеєзнавства КНУКіМ Олена Миколаївна Гончарова поцікавилася у пана Зиновія, чи можливо в Україні створити сучасні приватні музеї.

«У нас, нажаль, немає відповідної нормативно-правової бази. Поки в Україні не сформований відповідний ринок, говорити про створення таких музеїв рано. Просто кажучи, немає нормального фундаменту, аби щось на ньому зводити», – відповів Зеновій Васильович.

8

Студенти Кафедри історії України і музеєзнавства з великим задоволенням слухали гостя, деякі навіть конспектували його цікаві вислови. Майбутні музеєзнавці з нетерпінням чекають наступної зустрічі з таким цікавим фахівцем й експертом.

Схожі публікації