Плагіат у суспільстві

Наукова бібліотека КНУКіМ > Новини > Плагіат у суспільстві

21 лютого завдяки спільним зусиллям Української бібліотечної асоціації та Goethe-Institut в Україні було проведено семінар з інформаційної та медіаграмотності. На розгляд було обрано досить актуальну на сьогоднішній день тему: «Плагіат у суспільстві. Роль бібліотеки у формуванні доброчесної спільноти».

Нині плагіат є доволі поширеним явищем як серед студентів, так і серед знаних науковців та дослідників. Роблять вони це свідомо чи випадково – теж актуальне питання. У добу розвинених інформаційних технологій стало легше виявити запозичені слова з праць відомих науковців, адже тепер для цього є спеціально розроблені системи для перевірки на плагіат. Проте проблемою виступає не лише оригінальність тексту, але і його правильне оформлення, а саме цитати та посилання. Необізнаність у таких простих речах збільшує ризик не пройти таку перевірку.

Лектор Євгенія Володимирівна Кулик – кандидат наук із соціальних комунікацій, зав. відділу Науково-технічної бібліотеки ім. Г. І. Денисенка Національного технічного університету України Національного технічного університету України “Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського” зазначила, що студенти надають перевагу реєструватися на лекції саме з практичних аспектів перевірки, наукових робіт, звідси і низька обізнаність у теоретичних питаннях оформлення робіт.

На заході детально були розглянуті такі питання:

  • поняття плагіату, його різновиди та прояви недоброчесності;
  • системи пошуку ознак плагіату;
  • способи використання даних, ідей, уривків з інших творів у своєму тексті;
  • стилістичні особливості оформлення цитувань та посилань;
  • популяризація академічної доброчесності бібліотеками.

Наука не стоїть на місці, виникають теорії, проводяться дослідження і наступає час публікації результатів. Як зрозуміти, що інформація актуальна та нова, а не переписана з маловідомого (а то і відомого) видання певної давнини? Для забезпечення якісної інформації на сьогоднішній день користуються популярністю автоматизовані системи з перевірки на плагіат, які і допомагають це визначити. Яка ж у цьому процесі роль бібліотек? Найбільш непересічна. Саме вони є джерелом знань та інформації, помічником з формування доброчесної спільноти шляхом надання допомоги в правильному оформленні посилань та, власне, перевірки робіт на оригінальність.

Семінар був корисним для співробітників наукової бібліотеки Київського національного університету культури і мистецтв, були отримані нові знання для підняття рівня інформаційної культури університету.

Схожі публікації