Невеличке містечко на Дніпропетровщині стало справжнім культурним центром України, створивши феномен, що так і називається «Петриківка» або «Петриківський розпис».Декоративний розпис на Придніпров’ї виник на білій стіні української хати-мазанки. Хатні розписи не були розраховані на довге життя. Щороку під велике свято настінні розписи змивали і наносили нові. Кожна господиня прагнула зробити свій будинок наймальовничішим.Найстаранніших господинь у Петриківці називали «чепурушками»1. Саме вони передавали навички розпису з покоління в покоління.
З кінця XIX ст., відколи винайдено яскраві анілінові барвники, майстрині починають малювати не на стінах, а на паперових аркушах-мальовках2 відповідного розміру та формату. Ці паперові прикраси – квіти в овалі, вазони-букети, стрічки-фризи, прямокутні килимки – наклеювали на стіни, дотримуючись традиційних правил оздоблення хатнього інтер’єру (на комині та сволоку, над вікнами та полом). На мальовки був великий попит, оскільки їх легко було перевозити, замінювати новими, їх можна було придбати на ярмарках.
З настанням Першої світової, а потім і громадянської війни і особливо колективізації Петриківський розпис занепав. Селянський побут позбувся радості, а з нею – і бажання творити красу. Відродженню народної традиції Петриківського розпису сприяв місцевий вчитель Олександр Статива.
Завдяки його старанням у 1936 р. відкрилася сільська школа декоративного малювання (проіснувала до 1941 р.), викладачем якої стала остання петриківська чепурушка Тетяна Пата. У 1936 р. в Києві, а потім і в Москві, пройшли перші виставки української народної творчості, де були представлені роботи майстринь-петриківчан: Тетяни Пати, Надії Білокінь, Ірини Пилипенко та Ганни Ісаєвої. Про них дізналася вся Україна і прийшло визнання. Ці події послужили сплеском творчої активності та подальшого розвитку розпису.
Сам розпис теж якісно змінився. Народні майстри, працюючи на окремому аркуші паперу, почали поступово відходити від імітації мотивів настінних розписів, усе більше зважали не так на місце, де має висіти мальовка, як на розміри та формат паперового аркуша. З прикладної «мальовки», підпорядкованої будові сільської хати, він поступово перетворився на самоцінний художній твір.
Відроджувати петриківський розпис як художній промисел почав Федір Панко, створивши у 1958 р. при художньо-промисловій артілі вишивальниць «Вільна селянка» цех підлакового розпису, що згодом переріс у фабрику художніх виробів «Дружба» (проіснувала до початку 2000 р.). На фабриці був освоєний випуск нових за виготовленням і технологією художніх виробів.
Скарбнички, тарілки, скриньки спочатку з пап’є-маше, потім з деревно-стружкової маси, покриті чорним лаком і розмальовані квітковим орнаментом, отримали широке визнання на виставках і ярмарках. Так склалося уявлення, що Петриківка – це яскравий розпис на чорному тлі3.
4 травня 1971 р. Федір Панко заснував Експериментальний цех петриківського розпису при Дніпропетровському художньо-виробничому комбінаті Дніпропетровської організації Національної спілки художників України. Майстри почали розписувати дерев’яні вироби, зберігаючи живий фон дерева, не покриваючи його фарбою.
Тут розписували фарфор, фаянс, метал, освоювали й інші матеріали – скло, тканину. У розписі по фарфору почало переважати м’яке забарвлення і з’явились півтони.
Відбувся відхід від традиційних червоно-жовто-зелених настінних розписів та створення графічних творів в блакитній, синій, фіолетовій, світло-жовтій, сірій гамах, перетворення кольору в основний колір рисунка, що раніше використовувався тільки для незначних вкраплень.
70-90-ті роки ХХ ст. для петриківського розпису стали часом розквіту. Він характеризується створенням прекрасних творів, котрі служать зразком сучасним майстрам. Художня школа В. Соколенка, його творчі і життєві установки допомогли вистояти Петриківці у важкі часи і сміливо перейти до пошуку нових тем, нового змісту.
Наприкінці ХХ ст. змінилися функції традиційного петриківського малювання. Воно втратило зв’язок із сільським побутом і в нових умовах презентує народне мистецтво як сувенір або авторський твір.
У 1991 р., за сприяння Національної спілки художників України, створено творче об’єднання «Петриківка», а у 1998 р. Експериментальний центр петриківського розпису об’єднався з творчим об’єднанням «Петриківка». Організатор – заслужений майстер народної творчості України Андрій Пікуш.
Нова назва підприємства – «Центр народного мистецтва «Петриківка». У сучасних умовах колектив Центру є творчим ядром петриківського розпису, об’єднуючи близько сорока провідних майстрів Петриківки, серед них 24 члени Національної спілки художників України, 6 заслужених майстрів народної творчості України.
Отже, петриківський розпис постійно розвивався. Спочатку це було настінне малювання хат, потім він перейшов на папір, побутові та ужиткові речі (дерев’яні, фарфорові, скляні). Деякі майстри малюють на тканині, розписуючи речі повсякденного ужитку. З розвитком галузей, де використовували розпис, розвивалася і сама техніка та форма розпису.
5 грудня 2013 р. Петриківський розпис внесено до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.
1 Слово «чепурушка» відображало такі поняття: це дівчина молода, сама по собі охайна, вміє все робити: і мазати, і прясти, і ткати полотно та килими, і вишивати, і малювати, і ще добрий борщ зварити. Отже, вміє зробити все, що в майбутньому знадобиться жінці.
2 Мальовка – декоративний малюнок на тонкому папері, виконаний аніліновими фарбами – «манійками», що прийшов на зміну настінному розпису в оформленні інтер’єру хати. Зазвичай, мальовка складається з одного крупного квіткового елемента та листя або ж просто пітушіння.
3 Насправді чорний фон ніколи не був характерний для традицій петриківського розпису. Родоначальники таких колірних поєднань – культури країн Азії.
Хай там зима чи літо, −
Живуть в Петриківці квіти.
Ти їм хоч голову одкрути,
А вони полишають хати
Та й летять у світи.
Ти їм хоч що роби,
А вони через долини та горби
Летять – зі стіни чи комина,
Віконниць, скринь та з нашого спомину,
Летять без жодної візи,
Всюдисущі і свавільні,
На машинне залізо,
А далі – на папір,
На дерев’яні дошки,
На пластмасові.
Скарби нації [Електронний ресурс] : лонгрід / підгот. Олена Скаченко ; технічна підтримка Євгена Дорошенка ; Наук. б-ка Київ. нац. ун-т культури і мистецтв. – Електрон. текст. і граф. дані. – Київ, 2017. – Режим доступу: http://skarbi-natsiyi.tilda.ws, вільний. – Назва з титул. екрана. – Дата публ.: 10.04.2017. – Створено на сервісі Tilda. – Укр. (Переглянути)
Народний художник України (2013).
Лауреат премії імені Катерини Білокур (2009).
Заслужений майстер народної творчості України (1981).
Член національної спілки художників України (з 1977).
Самарська Ганна Миколаївна
Народний художник України, лауреат премії ім. Катерини Білокур. Член Національної спілки художників України, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Почесний мешканець села Богданівка та села Петриківка.
Народилася 1 грудня 1941р.(за паспортом 15 січня 1942 р.) у с. Богданівка, Київської обл. Учениця народного художника України Катерини Білокур (з 1952).
Вакуленко Тамара Олексіївна
Заслужений майстер народної творчості України (з 2006). Член Національної спілки майстрів народного мистецтва України (з 1995). Заступник голови Харківського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Лауреат премії ім. Данила Щербаківського (2003).
Народилася 7 квітня 1963 р. у с. Петриківці Дніпропетровської обл. в сім’ї Народного художника України Ганни Самарської. З 1982 р. по 1983 р. викладала петриківський розпис в учбовому комбінаті с. Петриківки. Закінчила Дніпропетровське художнє училище (1982), Харківський художньо-промисловий інститут (1988).
Постійний учасник обласних, всеукраїнських та міжнародних виставок з 1985 р. Зокрема, побувала у Франції (м. Ліон, 1996 р.), Німеччині (м. Нюрнберг, 2009 р.), Японії (м. Наґоя, 2005 р.), Китаї (м. Гонконг, 2015 р.).
Вакуленко Олександр Сергійович
Заслужений майстер народної творчості України (з 2009). Член Національної спілки майстрів народного мистецтва України (з 1995). Голова Харківського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Лауреат премії ім. Данила Щербаківського (2003).
Народився 21 березня 1963 р. у м. Новоросійську, Краснодарського краю (РФ). Закінчив Харківське художнє училище (1982) та Харківський художньо-промисловий інститут (1988).
Гарькава Тетяна Анатоліївна
Заслужений майстер народної творчості України (2006). Лауреат мистецької премії ім. Т. І. Пати (2008). Нагороджена відзнакою «Краща жінка Придніпров’я–2012». Член Дніпропетровської організації Національної спілки художників України (1990), майстер петриківського розпису.
Віце-президент громадської організації «Асоціація майстрів народного мистецтва України», викладач-методист вищої категорії, завідувач спеціальністю «Декоративно-прикладне мистецтво» Дніпропетровського театрально-художнього коледжу, доцент кафедри образотворчого мистецтва та дизайну Дніпропетровського національного університету імені О. Гончара.
Народилася 30 жовтня 1963 р. у с. Петриківка Дніпропетровської обл. Закінчила Петриківську дитячу художню школу ім. Т. Я. Пати (1978, викладачі: Ф. С. Панко, О. І. Латун); Дніпропетровське державне художнє училище ім. Є. В. Вучетича (1982); Дніпропетровський національний університет ім. О. Гончара (2010, факультет «Українська філологія та мистецтвознавство»).
Майстер петриківського розпису. Заслужений майстер народної творчості (1968). Член Національної спілки художників України (1977).
Нагороджений орденом «Знак пошани» (1977), орденом «Червоного прапора» (1977).
Народився 1 липня 1939 р. в с. Червонопартизанське Петриківського р-ну Дніпропетровської обл. Перші спроби малювання петриківського розпису були зроблені під керівництвом і з допомогою мами. З дитинства найбільше любив малювати півників та інших птахів.
Горбуля Людмила Миколаївна
Майстер-художник вищого класу (1978), Заслужений майстер народної творчості України (1991).
Нагороджена бронзовою медаллю Головного комітету ВДНГ СРСР (1977); медаллю «Ветеран праці» (1986); Почесною відзнакою пошани Дніпропетровської обласної ради (2013).
Народилася 22 листопада 1951 р. у с. Петриківка Дніпропетровської обл.
Карпець-Єрмолаєва Валентина Іванівна
Заслужений майстер народної творчості України (2007). Член Національної спілки народних майстрів України (1991). Член Національної спілки художників України (1994). Перший лауреат премії імені Марії Приймаченко (2008).
Народилася 27 червня 1970 р. у с. Миколаївка Верходніпровського р-ну Дніпропетровської обл.
Міленко Валентина Іванівна
Заслужений майстер народної творчості України (2014), народний майстер петриківського розпису (з 1989). Член Національної спілки художників України (з 1994), член Національної спілки майстрів народного мистецтва України (з 2001).
Народилася 22 квітня 1957 р. в с. Попово-Балівка (нині Балівка), Дніпропетровської обл.
Заслужений майстер народної творчості України (1981). Член Національної спілки художників України (1962).
Ветеран Великої Вітчизняної війни. Нагороджений орденами «За мужність», «Вітчизняної війни», та багатьма медалями.
Народився 17 січня 1922 р. в с. Петриківка Дніпропетровської обл. основам петриківського розпису навчався у Петриківській школі декоративного малювання у славетної майстрині Тетяни Пати.
Турчин Ніна Іванівна
Заслужений майстер народної творчості України (2007). Член Національної спілки художників України (1990).
Народилася 13 серпня 1941 р. у с. Петриківка Дніпропетровської обл. Закінчила Петриківську дитячу художню школу ім. Т. Я. Пати (вчитель – Ф. С. Панко).
Чернуський Анатолій Олексійович
Заслужений майстер народної творчості України (1991). Майстер-художник вищого класу (1979).
Нагороджений бронзовою медаллю ВДНГ СРСР (1973), дипломами ІІІ ст. ВДНГ УРСР (1976, 1986).
Назаренко Галина Олексіївна
Член Національної спілки художників України, член Асоціації сучасного мистецтва м. Морестен (2013, Франція).
Народилася 18 листопада 1968 р. у с. Петриківка Дніпропетровської обл. Закінчила Петриківську дитячу художню школу ім. Т. Я. Пати (вчитель – Ф. С. Панко) та Миргородський керамічний технікум ім. М. В. Гоголя (вчитель – А. В. Кириченко).
Панко Валентина Федорівна
Майстер народної творчості. Член Національної спілки художників України. Член Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Член Національної комісії України в справах ЮНЕСКО.
Народилася 15 серпня 1960 р. у с. Петриківка Дніпропетровської обл. Петриківському розпису навчалась у батька Ф. Панка. Учасник обласних, всеукраїнських та міжнародних художніх виставок з 1978 р.
Вакуленко Олеся Олександрівна
Художник, дизайнер, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України (з 2013 р.).
Народилась 30 червня 1989 р. у м. Харкові в родині художників.
Саркісян Марина Суренівна
Художниця, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, майстер петриківського розпису. Викладач образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва в «Академії мистецтва краси»
(м. Київ).
Народилася 11 квітня 1977 р. у м. Києві. . У 1991–1993 рр. навчалася у Київському обласному училищі культури за спеціальністю «Бібліотекознавство та бібліографія». Упродовж 2005–2015 рр. навчалася на кафедрі «Дизайн інтер’єру та обладнання» у Відкритому міжнародному університеті розвитку людини «Україна». Магістр з дизайну інтер’єру, викладач-дослідник.
Тимошенко Вікторія Миколаївна
Член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, Асоціації народних майстрів України с. Петриківка. Член об’єднання майстрів народного мистецтва Дніпропетровського Будинку мистецтв та осередку майстрів Криворіжжя.
Народилася 21 січня 1981 р. Бажання малювати з’явилося з 4 років. Мистецтву розпису вчилася у мами – Валентини Хоменко. Закінчила Петриківську художню школу імені Т. Пати.
Хоменко Валентина Петрівна
Народний майстер. Член Асоціації майстрів народного мистецтва України c. Петриківка. Член осередку майстрів Криворіжжя.
Народилася 4 грудня 1954 р. у с. Петриківка. Ще бабуся пані Валентини розмальовувала петриківським рослинним орнаментом піч та хату. Видно, бажання малювати передалося й онуці. Закінчила дитячу Петриківську художню школу імені Т. Я. Пати (вчителі – В. І. Соколенко, О. З. Латун). З 1971 р. працювала на фабриці «Дружба» художником-виконавцем.
Ярмолюк Олена Василівна
Народилася 24 січня 1970 р., в с. Петриківка, Дніпропетровської обл. Своїм корінням пов’язана з легендарними майстрами старшого покоління.
Петриківському розпису навчалася у Дитячій художній школі ім. Т. Я. Пати, першим вчителем був Ф. Панко. У 1988 р. творчий шлях продовжила ученицею експерементального цеху (вчитель – А. Пікуш).
Малярчук Наталія Віталіївна
Народилася 24 квітня 1963 р. у м. Краснодарі (РФ). Із 1968 р. мешкає у Львові.
Петриківському розпису навчалася у київської художниці Юлії Рожкової та відомої петриківської майстрині Галини Назаренко. Малює на різноманітних матеріалах: папері, склі, дереві, шкірі. Крім того розписує текстиль, шкіряні вироби, скляний посуд та інтер’єри (церква св. Пантелеймона у Львові, дитячий реабілітаційний центр «Джерело», житло).
Чуднівець Анастасія Cергіївна
Майстер петриківського розпису.
Народилася 10 березня 1988 р. у с. Петриківка Дніпропетровської обл. Основами петриківського розпису оволоділа ще в дитинстві.
Навчалася у Петриківській дитячій художній школі ім. Т. Я. Пати (1998–2002, вчителі – Валентина Федорівна Панко (петриківський розпис), Удовенко Олександр Леонідович (живопис). Виконує Петриківку на різних матеріалах: папері, дереві, металі.
Чуднівець Роксолана Сергіївна
Майстер петриківського розпису, внучка Ф. С. Панка.
Народилася 9 лютого 1994 р. в с. Петриківка Дніпропетровської обл. Закінчила Петриківську дитячу художню ім. Т. Я. Пати (2008) та Петриківську дитячу музичну (2009) школи. З 2012 р. навчається у Придніпровській державній академії будівництва та архітектури (факультет архітектури, спеціальність «Дизайн архітектурного середовища»). Паралельно здобуває другу вищу освіту навчаючись у Дніпропетровському національному університеті ім. О. Гончара (спеціальність «Психологія»). Викладала петриківський розпис у СЗШ №20 міста Дніпропетровська (2013).
Берченко Є. В. Настінне малювання українських хат та господарських будівель при них. Зошит 1. Дніпропетровщина / Є. В. Берченко. – Харків ; Київ : Держвидав України, 1930. – 41 c. (Завантажити)
Белоусов Є. В. Петриковка – жемчужина Украины : Е. В. Белоусов. – Днепропетровск : ИМА-пресс, 2014. – 160 с. : ил.
Білоусов Є. В. Як навчитися петриківському розпису. Майстер-клас для початківців. – Дніпропетровськ : ІМА-прес, 2014. – 32 с. : іл.
Бутник-Сиверский Б. Народные украинские рисунки / Б. Бутник-Сиверский. – Москва : Совет. худож., 1971. – 191 с. : ил. (Завантажити)
Бутник-Сіверський Б. Українське народне мистецтво. Живопис / Б. Бутник-Сіверський, В. Нагай, В. Самойлович. – Київ : Мистецтво, 1967. – Т. 4. – 224 с. (Завантажити)
Бутник-Сіверський Б. С. Українське радянське народне мистецтво / Б. Бутник-Сиверский. – Київ : Наук. думка, 1965. – 226 с.
Бутник-Сиверский Б. Традиции и новаторство в украинском советском народном искусстве / Б. Бутник-Сиверский. – Москва : Наука, 1964. – 286 с.
Завершинський В. Олександр Опарій. Петриківські мотиви у мистецтві декоративного розпису / Валерій Завершинський. – Харків : РаритетиУкраїни, 2017. – 168 с. : іл. – (Серія «Майстри українського фарфору та фаянсу»).
Васильєв В. Моя Петриківка : приватна колекція : [альбом] / Василь Васильєв. – Біла Церква : БЛІЦ, 2015. – 20 с. (Завантажити)
Від колискової до лебединої [Ноти] : пісні Апостолівщини в записах бандуриста Віктора Кириленка / упоряд. М. Долгов ; іл. Андрій та Марія Пікуш. – Дніпропетровськ : Акцент ПП, 2014. – 311 с.
Выставка украинского народного искусства : краткий путеводитель по выставке в Центральном парке культуры и отдыха им. М. Горького / Всесоюз. ком. по делам искусств при СНК СССР, Упр. по делам искусств при СНК УССР. – Харьков, 1936. – 40, [2] с. : 15 л. ил.
Ганжа П. О. Таємниці українського рукомесла / П. О. Ганжа. – Київ : Мистецтво, 1996. – 192 с. (Завантажити)
Ганна Самарська. Земле моя, моя Україно=Ganna Samarska. Earth My, My Ukraine : альбом / Нац. спілка майстрів нар. мистецтва України, Харків. обл. осередок, Рос.-укр. підприємство РудМетТранс. – Дніпропетровськ : Арт-Прес, 2008. – 182 с. : іл.
Гарькава Тетяна. Петриківський декоративний розпис :Петриківський декоративний розпис / Тетяна Гарькава ; [передм. Л. Тверська]. – Дніпропетровськ, 2006. – 17 с. : іл.
(Завантажити)
Глухенька Н. Петриківські декоративні розписи / Н. Глухенька. – Київ : Мистецтво,1965. – 63 с. : іл.
Глухенька Н. Петриківські майстри декоративного розпису / Н. Глухенька. – Київ : Держ. вид-во образотвор. мистецтва і муз. літ. УРСР, 1959. – 23 с. : іл.
Глухенькая Н. Петриковка / Н. Глухенькая. – Днепропетровск : Промінь, 1975.– 28 с. : іл. (Завантажити)
Глухенька Н. О. Федір Панко. Декоративний розпис : альбом / Н. О. Глухенька. – Київ, 1978. – 22 с. : іл.
Глущенко Пелагея : альбом / авт. вступ. ст. та упоряд. Б. С. Бутник-Сіверський. – Київ : Мистецтво,1977. – 77 с. : іл. (Завантажити)
Глущенко Пелагея : комплект з 15 листівок / упоряд. та авт. ст. О. І. Шестакова. – Київ : Мистецтво, 1981. – (Майстри народної творчості). – Текст укр., рос., англ., фр., нім., ісп. мовами. (Завантажити)
Джерела. Петриківський розпис :Джерела. Петриківський розпис : каталог творів народних майстринь : з приват. колекцій В. Падуна та А. Пікуша / Департамент культури Дніпропетр. облдержадмін. [та ін. ; упоряд.: А. Пікуш]. – 2-ге вид., випр. й допов. – [Дніпропетровськ : б. в.], 2015. – 56, [2] с. : іл.
Джерела. Петриківський розпис : каталог / упоряд. А. А. Пікуш. – Дніпропетровськ, 2014. – 47 с.
Заслуженный мастер народного творчества УССР Ф. С. Панко. Петриковская декоративная роспись : каталог. – Днепропетровск, 1984.
Золотаренко Е. Український етностиль = Ukrainianethnicstyle : календар–2018. – Львів, 2018 (Завантажити)
Історія декоративного мистецтва України : у 5 т. / голов. редкол.: Ганна Скрипник [та ін.] ; НАН України, Ін-т мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського. – Київ : [ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України], [2007] .
Т. 3 : Мистецтво XIX століття / [Білоус Л. та ін.] ; редкол.: Ганна Скрипник (голов. ред.) [та ін.]. – 2009. – 346, [22] с. : іл.
Історія декоративного мистецтва України : у 5 т. / голов. редкол.: Ганна Скрипник (голов. ред.) [та ін.] ; Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського. – К. : ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України, [2007] .
Т. 4 : Народне мистецтво та художні промисли XX століття / [Білоус Л. С. та ін.] ; редкол. тому: Ганна Скрипник (голов. ред.) [та ін.]. – 2011. – 363, [150] с. : кольор. іл.
Кара-Васильєва Т. В. Декоративне мистецтво України ХХ століття. У пошуках «великого стилю» / Т. В. Кара-Васильєва, З. А. Чегусова. – Київ : Либідь, 2005. – 280 с. : іл.
Каталог творів, подарованих художниками Дніпропетровщини Петриківському музею декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва. – Дніпропетровськ, 1960. – 23 с.
Кібець І. Д. Петриківський розпис : альбом-каталог / І. Д. Кібець, В. Д. Шевченко ; упоряд. О. О. Нечай ; Дніпропетр. обл. держ. адмін. – Дніпропетровськ : Ліра, 2006. – 32 с.: іл. – (Серія «Молода палітра»).
Кириченко М. А. Український народний декоративний розпис. – Київ : Знання-Прес, 2006. – 228 с.
Марфа Тимченко: альбом-каталог / авт.-упоряд. Є. Шевченко ; вступ. стат. Є. Шевченко, В. Щербак. – Київ : Народні джерела, 2007. – 152 с.: іл.
Марфа Тимченко : альбом / упоряд. Б. Бутник-Сіверський. – Київ : Мистецтво, 1974. – 29 с. : іл. (Завантажити)
Марфа Тимченко : комплект з 28 листівок / упоряд. та авт. ст. О. І. Шестакова. – Київ : Мистецтво, 1980. – (Майстри народної творчості). – Текст укр., рос., англ., фр., нім., ісп. мовами. (Завантажити)
Мельник В. Український декоративний розпис на уроках образотворчого мистецтва : посіб. для вчителів, учнів, студ. / Володимир Мельник ; ред. М. Жук. – Тернопіль : Підруч. і посіб., 2003. – 64 с. (Завантажити)
Назаренко Г. Петриківка – перлина України = Petrykivka – populaire en Ukreine : [альбом]. – Дніпропетровськ, [201–?]. – 72 с. : іл. – Текст укр. та англ. мовами. (Завантажити)
Найден О. Орнамент українського народного розпису : витоки, традиція, еволюція / О. С. Найден. – Київ : Наук. думка, 1989. – 130 с. : іл.
Нариси з історії українського декоративно-прикладного мистецтва / редкол.: П. М. Желтковський, Ю. П. Лащук, О. О. Чарновський ; відп. ред. Я. П. Запаско. – Львів : Вид-во Львів. ун-ту, 1969. – 190 с.
Народне і наївне станкове малярство Надпоріжжя : / авт.- упоряд. В. І. Старченко ; авт. проекту Г. Ф. Губанова. – Дніпропетровськ : Дніпрокнига, 2007. – 224 с. – (Образотворче видання).
Панко Ф. С. Декоративний живопис. Станкові твори. Підлакові розписи : альбом / авт. вступ. ст. та упоряд. Н. О. Глухенька. – Київ : Мистецтво, 1978. – 75 с. – Укр., рос., фр. та ісп. мовами. (Завантажити)
Панко Ф. С. Народна станкова графіка. Декоративний живопис. Підлаковий розпис : персональна виставка : каталог / відпов. М. І. Родзін. – Дніпропетровськ, 1973.
Панко Ф. С. Петриковская декоративная роспись : каталог / авт. вступ. ст. и сост. Л. В. Тверская. – Днепропетровск, 1984. – 23 с. : ил.
Перлини Дніпропетровщини [Комплект] : Писанки. Рушники. Петриківка : [листівки] / [худож. А. Пушкарьов ; фот. О. Шпака та ін.]. – Дніпропетровськ : Дніпрокнига, [2005]. –1 к-т (16 листівок).
Петриківка : альбом / вступ. сл. С. Бурлакова ; передм. А. Пікуша та Л. Тверської. – Дніпропетровськ : Дніпрокнига, 2011. – 232 с. : іл. (Завантажити)
Петриківка : альб. репрод. – Дніпропетровськ : Дніпрокнига ; Київ : Книга, 2004. – 216 с.
Петриківка – Petrykіvka : альб. репрод. / авт. проекту Г. Ф. Губанова ; авт. текста Л. Тверська ; передм. С. Бурлакова ; оброб. репрод.: С. І. Просяк, О. І. Карпов ; фот. О. О. Шпака. – Дніпропетровськ : Дніпрокнига, 2001. – 215 с. : іл., фотоіл. – (Пізнавай і люби свій край).
Петриківське мистецтво : Панко Ф., Пікуш А., Статива-Дека В. : каталог творів / упоряд. Л. В. Тверська. – [Б. м. : Б. в.], 1995. – 14 с.
Петриківський декоративний розпис = Петриковская Декоративная Роспись : [кат. приват. колекції Наталії Тігіпко / упоряд. і вступ Л. Тверська]. – К. : АДЕФ-Україна, 2012. – 279, [4] с. : кольор. іл.
Петриківський первоцвіт : метод. посіб. / упоряд.: В. І. Купрієнко, Н. О. Міхіна, І. Б. Корінько та ін. – Тернопіль : Мандрівець, 2013. – 40с.
Петриківський розпис = Petrykivsky painting : [книга-альбом : колекція Нац. музею укр. нар. декор. мистецтва] / авт. тексту, упоряд. О. Шестакова ; авт. передм. А. Валець ; фот. С. Вовк. – Київ : Мистецтво, 2015. – 240 с. : іл.
Петриківський розпис. Джерела та сучасність : каталог / авт. ст. та упоряд. кат. В. Соловйов та Л. Яценко. – Дніпропетровськ, 1982
Петриківський розпис : з фондів Дніпропетров. худож. музею : [комплект листівок] / авт. вступ. сл. Л. В. Тверська. – Дніпропетровськ : Дніпрокнига, 1992. – 14 листівок. (Завантажити)
Петриківський розпис : з фондів Дніпропетров. худож. та іст. музеїв : [комплект листівок] / [фот. С. Просяк, В. Цукерман]. – Дніпропетровськ : Дніпрокнига, 2004. – 16 листівок.
Петриківський розпис : Надія Білокінь : комплект листівок. – Київ : Мистецтво, 1985
Петриківський розпис : Тетяна Пата : комплект листівок. – Київ : Мистецтво, 1984.
Петриківський розпис : Федір Панко : комплект листівок / упоряд. Н. О. Глухенька. – Київ : Мистецтво, 1986. – 11 листівок
Петриківський розпис : Ярина Пилипенко : комплект листівок / авт. вступ. ст. Л. Яценко, В. Соловйов. – Київ : Мистецтво, 1983. – 15 листівок. (Завантажити)
Петриківські розписи : альбом / авт. вступ. ст. та упоряд. Н. О. Глухенька. – Київ : Мистецтво, 1973. – 185 с.
Петриківські народні умільці : кат. вист. декоратив. розпису. – Дніпропетровськ, 1969. – 25 с.
Пікуш Андрій. Петриківський декоративний розпис : каталог / авт. ст. та упоряд. кат. мистецт. Л. М. Бондар. – Дніпропетровськ, 1986. – 31 с. : іл.
Прикрась свій дім / Гура Л. П., Жоголь Л. Є., Ісупова Н. М. [та ін.]. – Київ : Техніка, 1988. – 304 с. : іл. – Містить розділ, присвячений вивченню основ декоративного петриківського розпису.
Прикрась свій дім / Гура Л. П., Жоголь Л. Є., Ісупова Н. М. [та ін.]. – 2-ге вид. – Київ : Техніка, 1990. – 303 с. : іл. – Містить розділ, присвячений вивченню основ декоративного петриківського розпису
Ружицький В. А. Основи петриківського розпису : навч.-метод. посіб. / В. А. Ружицький, А. О. Малиніна. – Харків : Скорпіон, 2003. – 48 с. (Переглянути)
Самокиш Н. С. Мотивы украинского орнамента [Изоматериал]. – Харьков ; Санкт-Петербург : Изд. Н. С. Самокиша, [1904?]. – 40 л. цв. ил.
Статива О. Майстер декоративного розпису Надія Білокінь / О. Статива. – Київ : Мистецтво, 1966. – 40 с. (Завантажити)
Смолій Ю. О. Хатнє малювання Петриківки другої половини ХІХ – першої третини ХХ століття (витоки, еволюція, художні особливості) : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. мистецтвознавства : спец. 17.00.06. «Декоративне і прикладне мистецтво» / Ю. О. Смолій ; НАН України, Ін-т мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського. – Київ, 2011. – 15 с.
Пата Тетяна : альбом / авт. вступ. ст. та упоряд. Н. О. Глухенька. – Київ : Мистецтво,1973. – 93 с. : іл. (Завантажити)
Тищенко О. Р. Історія декоративно-прикладного мистецтва України ХІІІ–XVIII ст. / О. Р. Тищенко. – Київ : Либідь,1992. – 192 с.
Український декоративний розпис : комплект листівок. – Київ : Мистецтво, 1989. – 17 с.
(Завантажити)
Українські народні декоративні розписи : альбом / уклад. В. Г. Нагай. – Київ : Мистецтво, 1968.
Український народний декоративний розпис : комплект листівок / вступ. ст. В. Нагай. – Київ : Держ. вид. образотвор. мистецтва і муз. літ. УРСР, 1959. – 28 с. (Завантажити)
Українське народне житло : комплект листівок / упоряд. та авт. тексту Т. В. Косміна ; худож. З. О. Васіна. – Київ : Мистецтво, 1986. – 18 лист. з текстами. (Переглянути)
Харченко О. В. Мистецтво петриківського розпису : навч. метод. посіб. / О. В. Харченко, Н. О. Горшкова-Кандаурова. – Тернопіль : Мандрівець, 2014. – 72 с.
Художні промисли України. Петриківка : комплект листівок. – Київ : Мистецтво, 1985. – 11 лист.
Персоналії