«Петриківський розпис»

petrikivka_banner

Довідкова інформація про історію та унікальність елементу

Невеличке містечко на Дніпропетровщині стало справжнім культурним центром України, створивши феномен, що так і називається «Петриківка» або «Петриківський розпис».Декоративний розпис на Придніпров’ї виник на білій стіні української хати-мазанки. Хатні розписи не були розраховані на довге життя. Щороку під велике свято настінні розписи змивали і наносили нові. Кожна господиня прагнула зробити свій будинок наймальовничішим.Найстаранніших господинь у Петриківці називали «чепурушками»1. Саме вони передавали навички розпису з покоління в покоління.

petrikivka_img_1

З кінця XIX ст., відколи винайдено яскраві анілінові барвники, майстрині починають малювати не на стінах, а на паперових аркушах-мальовках2 відповідного розміру та формату. Ці паперові прикраси – квіти в овалі, вазони-букети, стрічки-фризи, прямокутні килимки – наклеювали на стіни, дотримуючись традиційних правил оздоблення хатнього інтер’єру (на комині та сволоку, над вікнами та полом). На мальовки був великий попит, оскільки їх легко було перевозити, замінювати новими, їх можна було придбати на ярмарках.

petrikivka_img_2
Надія Білокінь, мальовка.

З настанням Першої світової, а потім і громадянської війни і особливо колективізації Петриківський розпис занепав. Селянський побут позбувся радості, а з нею – і бажання творити красу. Відродженню народної традиції Петриківського розпису сприяв місцевий вчитель Олександр Статива.

Завдяки його старанням у 1936 р. відкрилася сільська школа декоративного малювання (проіснувала до 1941 р.), викладачем якої стала остання петриківська чепурушка Тетяна Пата. У 1936 р. в Києві, а потім і в Москві, пройшли перші виставки української народної творчості, де були представлені роботи майстринь-петриківчан: Тетяни Пати, Надії Білокінь, Ірини Пилипенко та Ганни Ісаєвої. Про них дізналася вся Україна і прийшло визнання. Ці події послужили сплеском творчої активності та подальшого розвитку розпису.

Сам розпис теж якісно змінився. Народні майстри, працюючи на окремому аркуші паперу, почали поступово відходити від імітації мотивів настінних розписів, усе більше зважали не так на місце, де має висіти мальовка, як на розміри та формат паперового аркуша. З прикладної «мальовки», підпорядкованої будові сільської хати, він поступово перетворився на самоцінний художній твір.

Відроджувати петриківський розпис як художній промисел почав Федір Панко, створивши у 1958 р. при художньо-промисловій артілі вишивальниць «Вільна селянка» цех підлакового розпису, що згодом переріс у фабрику художніх виробів «Дружба» (проіснувала до початку 2000 р.). На фабриці був освоєний випуск нових за виготовленням і технологією художніх виробів.

Скарбнички, тарілки, скриньки спочатку з пап’є-маше, потім з деревно-стружкової маси, покриті чорним лаком і розмальовані квітковим орнаментом, отримали широке визнання на виставках і ярмарках. Так склалося уявлення, що Петриківка – це яскравий розпис на чорному тлі3.

4 травня 1971 р. Федір Панко заснував Експериментальний цех петриківського розпису при Дніпропетровському художньо-виробничому комбінаті Дніпропетровської організації Національної спілки художників України. Майстри почали розписувати дерев’яні вироби, зберігаючи живий фон дерева, не покриваючи його фарбою.

Андрій Пікуш, підлаковий розпис дерев’яних виробів
Андрій Пікуш, підлаковий розпис дерев’яних виробів

Тут розписували фарфор, фаянс, метал, освоювали й інші матеріали – скло, тканину. У розписі по фарфору почало переважати м’яке забарвлення і з’явились півтони.

Відбувся відхід від традиційних червоно-жовто-зелених настінних розписів та створення графічних творів в блакитній, синій, фіолетовій, світло-жовтій, сірій гамах, перетворення кольору в основний колір рисунка, що раніше використовувався тільки для незначних вкраплень.

70-90-ті роки ХХ ст. для петриківського розпису стали часом розквіту. Він характеризується створенням прекрасних творів, котрі служать зразком сучасним майстрам. Художня школа В. Соколенка, його творчі і життєві установки допомогли вистояти Петриківці у важкі часи і сміливо перейти до пошуку нових тем, нового змісту.

Наприкінці ХХ ст. змінилися функції традиційного петриківського малювання. Воно втратило зв’язок із сільським побутом і в нових умовах презентує народне мистецтво як сувенір або авторський твір.

Галина Назаренко, Ірина Кібець, розпис інтер’єрів храму Св. Юрія (м. Київ)
Галина Назаренко, Ірина Кібець,
розпис інтер’єрів храму Св. Юрія (м. Київ)

У 1991 р., за сприяння Національної спілки художників України, створено творче об’єднання «Петриківка», а у 1998 р. Експериментальний центр петриківського розпису об’єднався з творчим об’єднанням «Петриківка». Організатор – заслужений майстер народної творчості України Андрій Пікуш.

Нова назва підприємства – «Центр народного мистецтва «Петриківка». У сучасних умовах колектив Центру є творчим ядром петриківського розпису, об’єднуючи близько сорока провідних майстрів Петриківки, серед них 24 члени Національної спілки художників України, 6 заслужених майстрів народної творчості України.

Отже, петриківський розпис постійно розвивався. Спочатку це було настінне малювання хат, потім він перейшов на папір, побутові та ужиткові речі (дерев’яні, фарфорові, скляні). Деякі майстри малюють на тканині, розписуючи речі повсякденного ужитку. З розвитком галузей, де використовували розпис, розвивалася і сама техніка та форма розпису.

5 грудня 2013 р. Петриківський розпис внесено до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.


1 Слово «чепурушка» відображало такі поняття: це дівчина молода, сама по собі охайна, вміє все робити: і мазати, і прясти, і ткати полотно та килими, і вишивати, і малювати, і ще добрий борщ зварити. Отже, вміє зробити все, що в майбутньому знадобиться жінці.

2 Мальовка – декоративний малюнок на тонкому папері, виконаний аніліновими фарбами – «манійками», що прийшов на зміну настінному розпису в оформленні інтер’єру хати. Зазвичай, мальовка складається з одного крупного квіткового елемента та листя або ж просто пітушіння.

3 Насправді чорний фон ніколи не був характерний для традицій петриківського розпису. Родоначальники таких колірних поєднань – культури країн Азії.


Хай там зима чи літо, −
Живуть в Петриківці квіти.
Ти їм хоч голову одкрути,
А вони полишають хати
Та й летять у світи.
Ти їм хоч що роби,
А вони через долини та горби
Летять – зі стіни чи комина,
Віконниць, скринь та з нашого спомину,
Летять без жодної візи,
Всюдисущі і свавільні,
На машинне залізо,
А далі – на папір,
На дерев’яні дошки,
На пластмасові.

Скарби нації [Електронний ресурс] : лонгрід / підгот. Олена Скаченко ; технічна підтримка Євгена Дорошенка ; Наук. б-ка Київ. нац. ун-т культури і мистецтв. – Електрон. текст. і граф. дані. – Київ, 2017. – Режим доступу: http://skarbi-natsiyi.tilda.ws, вільний. – Назва з титул. екрана. – Дата публ.: 10.04.2017. – Створено на сервісі Tilda. – Укр. (Переглянути)

Сучасні носії елементу

Народний художник України

petrikivka_img_128Пікуш Андрій Андрійович

Народний художник України (2013).
Лауреат премії імені Катерини Білокур (2009).
Заслужений майстер народної творчості України (1981).
Член національної спілки художників України (з 1977).

Детальніше…

petrikivka_img_89Самарська Ганна Миколаївна
Народний художник України, лауреат премії ім. Катерини Білокур. Член Національної спілки художників України, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Почесний мешканець села Богданівка та села Петриківка.

Народилася 1 грудня 1941р.(за паспортом 15 січня 1942 р.) у с. Богданівка, Київської обл. Учениця народного художника України Катерини Білокур (з 1952).

Детальніше…

Заслужений майстер народної творчості України

petrikivka_img_57Вакуленко Тамара Олексіївна
Заслужений майстер народної творчості України (з 2006). Член Національної спілки майстрів народного мистецтва України (з 1995). Заступник голови Харківського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Лауреат премії ім. Данила Щербаківського (2003).

Народилася 7 квітня 1963 р. у с. Петриківці Дніпропетровської обл. в сім’ї Народного художника України Ганни Самарської. З 1982 р. по 1983 р. викладала петриківський розпис в учбовому комбінаті с. Петриківки. Закінчила Дніпропетровське художнє училище (1982), Харківський художньо-промисловий інститут (1988).

Постійний учасник обласних, всеукраїнських та міжнародних виставок з 1985 р. Зокрема, побувала у Франції (м. Ліон, 1996 р.), Німеччині (м. Нюрнберг, 2009 р.), Японії (м. Наґоя, 2005 р.), Китаї (м. Гонконг, 2015 р.).

Детальніше…

petrikivka_img_60Вакуленко Олександр Сергійович
Заслужений майстер народної творчості України (з 2009). Член Національної спілки майстрів народного мистецтва України (з 1995). Голова Харківського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Лауреат премії ім. Данила Щербаківського (2003).

Народився 21 березня 1963 р. у м. Новоросійську, Краснодарського краю (РФ). Закінчив Харківське художнє училище (1982) та Харківський художньо-промисловий інститут (1988).

Детальніше…

petrikivka_img_68Гарькава Тетяна Анатоліївна
Заслужений майстер народної творчості України (2006). Лауреат мистецької премії ім. Т. І. Пати (2008). Нагороджена відзнакою «Краща жінка Придніпров’я–2012». Член Дніпропетровської організації Національної спілки художників України (1990), майстер петриківського розпису.

Віце-президент громадської організації «Асоціація майстрів народного мистецтва України», викладач-методист вищої категорії, завідувач спеціальністю «Декоративно-прикладне мистецтво» Дніпропетровського театрально-художнього коледжу, доцент кафедри образотворчого мистецтва та дизайну Дніпропетровського національного університету імені О. Гончара.

Народилася 30 жовтня 1963 р. у с. Петриківка Дніпропетровської обл. Закінчила Петриківську дитячу художню школу ім. Т. Я. Пати (1978, викладачі: Ф. С. Панко, О. І. Латун); Дніпропетровське державне художнє училище ім. Є. В. Вучетича (1982); Дніпропетровський національний університет ім. О. Гончара (2010, факультет «Українська філологія та мистецтвознавство»).

Детальніше…

Володимир Глущенко фотоГлущенко Володимир Андрійович

Майстер петриківського розпису. Заслужений майстер народної творчості (1968). Член Національної спілки художників України (1977).

Нагороджений орденом «Знак пошани» (1977), орденом «Червоного прапора» (1977).

Народився 1 липня 1939 р. в с. Червонопартизанське Петриківського р-ну Дніпропетровської обл. Перші спроби малювання петриківського розпису були зроблені під керівництвом і з допомогою мами. З дитинства найбільше любив малювати півників та інших птахів.

Детальніше…

petrikivka_img_120Горбуля Людмила Миколаївна
Майстер-художник вищого класу (1978), Заслужений майстер народної творчості України (1991).

Нагороджена бронзовою медаллю Головного комітету ВДНГ СРСР (1977); медаллю «Ветеран праці» (1986); Почесною відзнакою пошани Дніпропетровської обласної ради (2013).

Народилася 22 листопада 1951 р. у с. Петриківка Дніпропетровської обл.

Детальніше…

Карпець-Єрмолаєва фотоКарпець-Єрмолаєва Валентина Іванівна

Заслужений майстер народної творчості України (2007). Член Національної спілки народних майстрів України (1991). Член Національної спілки художників України (1994). Перший лауреат премії імені Марії Приймаченко (2008).

Народилася 27 червня 1970 р. у с. Миколаївка Верходніпровського р-ну Дніпропетровської обл.

Детальніше…

petrikivka_img_76Міленко Валентина Іванівна
Заслужений майстер народної творчості України (2014), народний майстер петриківського розпису (з 1989). Член Національної спілки художників України (з 1994), член Національної спілки майстрів народного мистецтва України (з 2001).

Народилася 22 квітня 1957 р. в с. Попово-Балівка (нині Балівка), Дніпропетровської обл.

Детальніше…

Василь Соколенко фотоСоколенко Василь Іванович

Заслужений майстер народної творчості України (1981). Член Національної спілки художників України (1962).

Ветеран Великої Вітчизняної війни. Нагороджений орденами «За мужність», «Вітчизняної війни», та багатьма медалями.

Народився 17 січня 1922 р. в с. Петриківка Дніпропетровської обл. основам петриківського розпису навчався у Петриківській школі декоративного малювання у славетної майстрині Тетяни Пати.

Детальніше…

petrikivka_img_131Турчин Ніна Іванівна
Заслужений майстер народної творчості України (2007). Член Національної спілки художників України (1990).

Народилася 13 серпня 1941 р. у с. Петриківка Дніпропетровської обл. Закінчила Петриківську дитячу художню школу ім. Т. Я. Пати (вчитель – Ф. С. Панко).

Детальніше…

Чернуський Анатолій ОлексійовичЧернуський Анатолій Олексійович

Заслужений майстер народної творчості України (1991). Майстер-художник вищого класу (1979).

Нагороджений бронзовою медаллю ВДНГ СРСР (1973), дипломами ІІІ ст. ВДНГ УРСР (1976, 1986).

Детальніше…

Член Національної спілки художників України
Член Національної спілки майстрів народного мистецтва України

petrikivka_img_12Назаренко Галина Олексіївна
Член Національної спілки художників України, член Асоціації сучасного мистецтва м. Морестен (2013, Франція).
Народилася 18 листопада 1968 р. у с. Петриківка Дніпропетровської обл. Закінчила Петриківську дитячу художню школу ім. Т. Я. Пати (вчитель – Ф. С. Панко) та Миргородський керамічний технікум ім. М. В. Гоголя (вчитель – А. В. Кириченко).

Детальніше…

petrikivka_img_15Панко Валентина Федорівна
Майстер народної творчості. Член Національної спілки художників України. Член Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Член Національної комісії України в справах ЮНЕСКО.

Народилася 15 серпня 1960 р. у с. Петриківка Дніпропетровської обл. Петриківському розпису навчалась у батька Ф. Панка. Учасник обласних, всеукраїнських та міжнародних художніх виставок з 1978 р.

Детальніше…

petrikivka_img_83Вакуленко Олеся Олександрівна
Художник, дизайнер, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України (з 2013 р.).

Народилась 30 червня 1989 р. у м. Харкові в родині художників.

Детальніше…

Саркісян фотоСаркісян Марина Суренівна
Художниця, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, майстер петриківського розпису. Викладач образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва в «Академії мистецтва краси»
(м. Київ).

Народилася 11 квітня 1977 р. у м. Києві. . У 1991–1993 рр. навчалася у Київському обласному училищі культури за спеціальністю «Бібліотекознавство та бібліографія». Упродовж 2005–2015 рр. навчалася на кафедрі «Дизайн інтер’єру та обладнання» у Відкритому міжнародному університеті розвитку людини «Україна». Магістр з дизайну інтер’єру, викладач-дослідник.

Детальніше…

petrikivka_img_17Тимошенко Вікторія Миколаївна
Член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, Асоціації народних майстрів України с. Петриківка. Член об’єднання майстрів народного мистецтва Дніпропетровського Будинку мистецтв та осередку майстрів Криворіжжя.

Народилася 21 січня 1981 р. Бажання малювати з’явилося з 4 років. Мистецтву розпису вчилася у мами – Валентини Хоменко. Закінчила Петриківську художню школу імені Т. Пати.

Детальніше…

petrikivka_img_20Хоменко Валентина Петрівна
Народний майстер. Член Асоціації майстрів народного мистецтва України c. Петриківка. Член осередку майстрів Криворіжжя.

Народилася 4 грудня 1954 р. у с. Петриківка. Ще бабуся пані Валентини розмальовувала петриківським рослинним орнаментом піч та хату. Видно, бажання малювати передалося й онуці. Закінчила дитячу Петриківську художню школу імені Т. Я. Пати (вчителі – В. І. Соколенко, О. З. Латун). З 1971 р. працювала на фабриці «Дружба» художником-виконавцем.

Детальніше…

Майстер петриківського розпису

Ярмолюк фотоЯрмолюк Олена Василівна
Народилася 24 січня 1970 р., в с. Петриківка, Дніпропетровської обл. Своїм корінням пов’язана з легендарними майстрами старшого покоління.

Петриківському розпису навчалася у Дитячій художній школі ім. Т. Я. Пати, першим вчителем був Ф. Панко. У 1988 р. творчий шлях продовжила ученицею експерементального цеху (вчитель – А. Пікуш).

Детальніше…

Малярчук фотоМалярчук Наталія Віталіївна
Народилася 24 квітня 1963 р. у м. Краснодарі (РФ). Із 1968 р. мешкає у Львові.

Петриківському розпису навчалася у київської художниці Юлії Рожкової та відомої петриківської майстрині Галини Назаренко. Малює на різноманітних матеріалах: папері, склі, дереві, шкірі. Крім того розписує текстиль, шкіряні вироби, скляний посуд та інтер’єри (церква св. Пантелеймона у Львові, дитячий реабілітаційний центр «Джерело», житло).

Детальніше…

petrikivka_img_143Чуднівець Анастасія Cергіївна
Майстер петриківського розпису.

Народилася 10 березня 1988 р. у с. Петриківка Дніпропетровської обл. Основами петриківського розпису оволоділа ще в дитинстві.
Навчалася у Петриківській дитячій художній школі ім. Т. Я. Пати (1998–2002, вчителі – Валентина Федорівна Панко (петриківський розпис), Удовенко Олександр Леонідович (живопис). Виконує Петриківку на різних матеріалах: папері, дереві, металі.

Детальніше…

petrikivka_img_148Чуднівець Роксолана Сергіївна
Майстер петриківського розпису, внучка Ф. С. Панка.

Народилася 9 лютого 1994 р. в с. Петриківка Дніпропетровської обл. Закінчила Петриківську дитячу художню ім. Т. Я. Пати (2008) та Петриківську дитячу музичну (2009) школи. З 2012 р. навчається у Придніпровській державній академії будівництва та архітектури (факультет архітектури, спеціальність «Дизайн архітектурного середовища»). Паралельно здобуває другу вищу освіту навчаючись у Дніпропетровському національному університеті ім. О. Гончара (спеціальність «Психологія»). Викладала петриківський розпис у СЗШ №20 міста Дніпропетровська (2013).

Детальніше…

Книги, каталоги, альбоми робіт майстрів

cover_ukr-nat-artБабенчиков М. В. Народное декоративное искусство Украины и его мастера /
М. В. Бабенчиков. – Москва : Гос. архитектур. изд-во, 1945. – 86, [2] с. : ил., [2] л. портр. (Завантажити)

обклвдинкаБерченко Є. В. Настінне малювання українських хат та господарських будівель при них. Зошит 1. Дніпропетровщина / Є. В. Берченко. – Харків ; Київ : Держвидав України, 1930. – 41 c. (Завантажити)

обкладинкаБелоусов Є. В. Петриковка – жемчужина Украины : Е. В. Белоусов. – Днепропетровск : ИМА-пресс, 2014. – 160 с. : ил.

cover_how2learn-petrБілоусов Є. В. Як навчитися петриківському розпису. Майстер-клас для початківців. – Дніпропетровськ : ІМА-прес, 2014. – 32 с. : іл.

обкладинкаБутник-Сиверский Б. Народные украинские рисунки / Б. Бутник-Сиверский. – Москва : Совет. худож., 1971. – 191 с. : ил. (Завантажити)

обкладинкаБутник-Сіверський Б. Українське народне мистецтво. Живопис / Б. Бутник-Сіверський, В. Нагай, В. Самойлович. – Київ : Мистецтво, 1967. – Т. 4. – 224 с. (Завантажити)

Бутник-Сіверський Б. С. Українське радянське народне мистецтво / Б. Бутник-Сиверский. – Київ : Наук. думка, 1965. – 226 с.

Бутник-Сиверский Б. Традиции и новаторство в украинском советском народном искусстве / Б. Бутник-Сиверский. – Москва : Наука, 1964. – 286 с.

Завершинський В. Олександр Опарій. Петриківські мотиви у мистецтві декоративного розпису / Валерій Завершинський. – Харків : РаритетиУкраїни, 2017. – 168 с. : іл. – (Серія «Майстри українського фарфору та фаянсу»).

Васильєв В. Моя Петриківка : приватна колекція : [альбом] / Василь Васильєв. – Біла Церква : БЛІЦ, 2015. – 20 с. (Завантажити)

Від колискової до лебединої [Ноти] : пісні Апостолівщини в записах бандуриста Віктора Кириленка / упоряд. М. Долгов ; іл. Андрій та Марія Пікуш. – Дніпропетровськ : Акцент ПП, 2014. – 311 с.

Выставка украинского народного искусства : краткий путеводитель по выставке в Центральном парке культуры и отдыха им. М. Горького / Всесоюз. ком. по делам искусств при СНК СССР, Упр. по делам искусств при СНК УССР. – Харьков, 1936. – 40, [2] с. : 15 л. ил.

обкладинкаГанжа П. О. Таємниці українського рукомесла / П. О. Ганжа. – Київ : Мистецтво, 1996. – 192 с. (Завантажити)

обкладинкаГанна Самарська. Земле моя, моя Україно=Ganna Samarska. Earth My, My Ukraine : альбом / Нац. спілка майстрів нар. мистецтва України, Харків. обл. осередок, Рос.-укр. підприємство РудМетТранс. – Дніпропетровськ : Арт-Прес, 2008. – 182 с. : іл.

обкладинкаГарькава Тетяна. Петриківський декоративний розпис :Петриківський декоративний розпис / Тетяна Гарькава ; [передм. Л. Тверська]. – Дніпропетровськ, 2006. – 17 с. : іл.
(Завантажити)

cover_petrdecrozpГлухенька Н. Петриківські декоративні розписи / Н. Глухенька. – Київ : Мистецтво,1965. – 63 с. : іл.

cover_petrmasrozpГлухенька Н. Петриківські майстри декоративного розпису / Н. Глухенька. – Київ : Держ. вид-во образотвор. мистецтва і муз. літ. УРСР, 1959. – 23 с. : іл.

Глухенькая Н. Петриковка / Н. Глухенькая. – Днепропетровск : Промінь, 1975.– 28 с. : іл. (Завантажити)

Глухенька Н. О. Федір Панко. Декоративний розпис : альбом / Н. О. Глухенька. – Київ, 1978. – 22 с. : іл.

обкладинкаГлущенко Пелагея : альбом / авт. вступ. ст. та упоряд. Б. С. Бутник-Сіверський. – Київ : Мистецтво,1977. – 77 с. : іл. (Завантажити)

Глущенко Пелагея : комплект з 15 листівок / упоряд. та авт. ст. О. І. Шестакова. – Київ : Мистецтво, 1981. – (Майстри народної творчості). – Текст укр., рос., англ., фр., нім., ісп. мовами. (Завантажити)

обкладинкаДжерела. Петриківський розпис :Джерела. Петриківський розпис : каталог творів народних майстринь : з приват. колекцій В. Падуна та А. Пікуша / Департамент культури Дніпропетр. облдержадмін. [та ін. ; упоряд.: А. Пікуш]. – 2-ге вид., випр. й допов. – [Дніпропетровськ : б. в.], 2015. – 56, [2] с. : іл.

Джерела. Петриківський розпис : каталог / упоряд. А. А. Пікуш. – Дніпропетровськ, 2014. – 47 с.

Заслуженный мастер народного творчества УССР Ф. С. Панко. Петриковская декоративная роспись : каталог. – Днепропетровск, 1984.

Золотаренко Е. Український етностиль = Ukrainianethnicstyle : календар–2018. – Львів, 2018 (Завантажити)

обкладинкаІсторія декоративного мистецтва України : у 5 т. / голов. редкол.: Ганна Скрипник [та ін.] ; НАН України, Ін-т мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського. – Київ : [ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України], [2007] .

Т. 3 : Мистецтво XIX століття / [Білоус Л. та ін.] ; редкол.: Ганна Скрипник (голов. ред.) [та ін.]. – 2009. – 346, [22] с. : іл.

Історія декоративного мистецтва України : у 5 т. / голов. редкол.: Ганна Скрипник (голов. ред.) [та ін.] ; Нац. акад. наук України, Ін-т мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського. – К. : ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України, [2007] .

Т. 4 : Народне мистецтво та художні промисли XX століття / [Білоус Л. С. та ін.] ; редкол. тому: Ганна Скрипник (голов. ред.) [та ін.]. – 2011. – 363, [150] с. : кольор. іл.

Кара-Васильєва Т. В. Декоративне мистецтво України ХХ століття. У пошуках «великого стилю» / Т. В. Кара-Васильєва, З. А. Чегусова. – Київ : Либідь, 2005. – 280 с. : іл.

Каталог творів, подарованих художниками Дніпропетровщини Петриківському музею декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва. – Дніпропетровськ, 1960. – 23 с.

Кібець І. Д. Петриківський розпис : альбом-каталог / І. Д. Кібець, В. Д. Шевченко ; упоряд. О. О. Нечай ; Дніпропетр. обл. держ. адмін. – Дніпропетровськ : Ліра, 2006. – 32 с.: іл. – (Серія «Молода палітра»).

обкладинкаКириченко М. А. Український народний декоративний розпис. – Київ : Знання-Прес, 2006. – 228 с.

обкладинкаМарфа Тимченко: альбом-каталог / авт.-упоряд. Є. Шевченко ; вступ. стат. Є. Шевченко, В. Щербак. – Київ : Народні джерела, 2007. – 152 с.: іл.

обкладинкаМарфа Тимченко : альбом / упоряд. Б. Бутник-Сіверський. – Київ : Мистецтво, 1974. – 29 с. : іл. (Завантажити)

Марфа Тимченко : комплект з 28 листівок / упоряд. та авт. ст. О. І. Шестакова. – Київ : Мистецтво, 1980. – (Майстри народної творчості). – Текст укр., рос., англ., фр., нім., ісп. мовами. (Завантажити)

Мельник В. Український декоративний розпис на уроках образотворчого мистецтва : посіб. для вчителів, учнів, студ. / Володимир Мельник ; ред. М. Жук. – Тернопіль : Підруч. і посіб., 2003. – 64 с. (Завантажити)

обкладинкаНазаренко Г. Петриківка – перлина України = Petrykivka – populaire en Ukreine : [альбом]. – Дніпропетровськ, [201–?]. – 72 с. : іл. – Текст укр. та англ. мовами. (Завантажити)

Найден О. Орнамент українського народного розпису : витоки, традиція, еволюція / О. С. Найден. – Київ : Наук. думка, 1989. – 130 с. : іл.

Нариси з історії українського декоративно-прикладного мистецтва / редкол.: П. М. Желтковський, Ю. П. Лащук, О. О. Чарновський ; відп. ред. Я. П. Запаско. – Львів : Вид-во Львів. ун-ту, 1969. – 190 с.

обкладинкаНародне і наївне станкове малярство Надпоріжжя : / авт.- упоряд. В. І. Старченко ; авт. проекту Г. Ф. Губанова. – Дніпропетровськ : Дніпрокнига, 2007. – 224 с. – (Образотворче видання).

обкладинкаПанко Ф. С. Декоративний живопис. Станкові твори. Підлакові розписи : альбом / авт. вступ. ст. та упоряд. Н. О. Глухенька. – Київ : Мистецтво, 1978. – 75 с. – Укр., рос., фр. та ісп. мовами. (Завантажити)

Панко Ф. С. Народна станкова графіка. Декоративний живопис. Підлаковий розпис : персональна виставка : каталог / відпов. М. І. Родзін. – Дніпропетровськ, 1973.

Панко Ф. С. Петриковская декоративная роспись : каталог / авт. вступ. ст. и сост. Л. В. Тверская. – Днепропетровск, 1984. – 23 с. : ил.

Перлини Дніпропетровщини [Комплект] : Писанки. Рушники. Петриківка : [листівки] / [худож. А. Пушкарьов ; фот. О. Шпака та ін.]. – Дніпропетровськ : Дніпрокнига, [2005]. –1 к-т (16 листівок).

обкладинкаПетриківка : альбом / вступ. сл. С. Бурлакова ; передм. А. Пікуша та Л. Тверської. – Дніпропетровськ : Дніпрокнига, 2011. – 232 с. : іл. (Завантажити)

Петриківка : альб. репрод. – Дніпропетровськ : Дніпрокнига ; Київ : Книга, 2004. – 216 с.

обкладинкаПетриківка – Petrykіvka : альб. репрод. / авт. проекту Г. Ф. Губанова ; авт. текста Л. Тверська ; передм. С. Бурлакова ; оброб. репрод.: С. І. Просяк, О. І. Карпов ; фот. О. О. Шпака. – Дніпропетровськ : Дніпрокнига, 2001. – 215 с. : іл., фотоіл. – (Пізнавай і люби свій край).

Петриківське мистецтво : Панко Ф., Пікуш А., Статива-Дека В. : каталог творів / упоряд. Л. В. Тверська. – [Б. м. : Б. в.], 1995. – 14 с.

обкладинкаПетриківський декоративний розпис = Петриковская Декоративная Роспись : [кат. приват. колекції Наталії Тігіпко / упоряд. і вступ Л. Тверська]. – К. : АДЕФ-Україна, 2012. – 279, [4] с. : кольор. іл.

обкладинкаПетриківський первоцвіт : метод. посіб. / упоряд.: В. І. Купрієнко, Н. О. Міхіна, І. Б. Корінько та ін. – Тернопіль : Мандрівець, 2013. – 40с.

Петриківський розпис = Petrykivsky painting : [книга-альбом : колекція Нац. музею укр. нар. декор. мистецтва] / авт. тексту, упоряд. О. Шестакова ; авт. передм. А. Валець ; фот. С. Вовк. – Київ : Мистецтво, 2015. – 240 с. : іл.

Петриківський розпис. Джерела та сучасність : каталог / авт. ст. та упоряд. кат. В. Соловйов та Л. Яценко. – Дніпропетровськ, 1982

Петриківський розпис : з фондів Дніпропетров. худож. музею : [комплект листівок] / авт. вступ. сл. Л. В. Тверська. – Дніпропетровськ : Дніпрокнига, 1992. – 14 листівок. (Завантажити)

Петриківський розпис : з фондів Дніпропетров. худож. та іст. музеїв : [комплект листівок] / [фот. С. Просяк, В. Цукерман]. – Дніпропетровськ : Дніпрокнига, 2004. – 16 листівок.

Петриківський розпис : Надія Білокінь : комплект листівок. – Київ : Мистецтво, 1985

Петриківський розпис : Тетяна Пата : комплект листівок. – Київ : Мистецтво, 1984.

Петриківський розпис : Федір Панко : комплект листівок / упоряд. Н. О. Глухенька. – Київ : Мистецтво, 1986. – 11 листівок

обкладинкаПетриківський розпис : Ярина Пилипенко : комплект листівок / авт. вступ. ст. Л. Яценко, В. Соловйов. – Київ : Мистецтво, 1983. – 15 листівок. (Завантажити)

обкладинкаПетриківські розписи : альбом / авт. вступ. ст. та упоряд. Н. О. Глухенька. – Київ : Мистецтво, 1973. – 185 с.

Петриківські народні умільці : кат. вист. декоратив. розпису. – Дніпропетровськ, 1969. – 25 с.

Пікуш Андрій. Петриківський декоративний розпис : каталог / авт. ст. та упоряд. кат. мистецт. Л. М. Бондар. – Дніпропетровськ, 1986. – 31 с. : іл.

Прикрась свій дім / Гура Л. П., Жоголь Л. Є., Ісупова Н. М. [та ін.]. – Київ : Техніка, 1988. – 304 с. : іл. – Містить розділ, присвячений вивченню основ декоративного петриківського розпису.

Прикрась свій дім / Гура Л. П., Жоголь Л. Є., Ісупова Н. М. [та ін.]. – 2-ге вид. – Київ : Техніка, 1990. – 303 с. : іл. – Містить розділ, присвячений вивченню основ декоративного петриківського розпису

Ружицький В. А. Основи петриківського розпису : навч.-метод. посіб. / В. А. Ружицький, А. О. Малиніна. – Харків : Скорпіон, 2003. – 48 с. (Переглянути)

Самокиш Н. С. Мотивы украинского орнамента [Изоматериал]. – Харьков ; Санкт-Петербург : Изд. Н. С. Самокиша, [1904?]. – 40 л. цв. ил.

обкладинкаСтатива О. Майстер декоративного розпису Надія Білокінь / О. Статива. – Київ : Мистецтво, 1966. – 40 с. (Завантажити)

Смолій Ю. О. Хатнє малювання Петриківки другої половини ХІХ – першої третини ХХ століття (витоки, еволюція, художні особливості) : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. мистецтвознавства : спец. 17.00.06. «Декоративне і прикладне мистецтво» / Ю. О. Смолій ; НАН України, Ін-т мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського. – Київ, 2011. – 15 с.

cover_PataTalbПата Тетяна : альбом / авт. вступ. ст. та упоряд. Н. О. Глухенька. – Київ : Мистецтво,1973. – 93 с. : іл. (Завантажити)

Тищенко О. Р. Історія декоративно-прикладного мистецтва України ХІІІ–XVIII ст. / О. Р. Тищенко. – Київ : Либідь,1992. – 192 с.

Український декоративний розпис : комплект листівок. – Київ : Мистецтво, 1989. – 17 с.
(Завантажити)

обкладинкаУкраїнські народні декоративні розписи : альбом / уклад. В. Г. Нагай. – Київ : Мистецтво, 1968.

обкладинкаУкраїнський народний декоративний розпис : комплект листівок / вступ. ст. В. Нагай. – Київ : Держ. вид. образотвор. мистецтва і муз. літ. УРСР, 1959. – 28 с. (Завантажити)

обкладинкаУкраїнське народне житло : комплект листівок / упоряд. та авт. тексту Т. В. Косміна ; худож. З. О. Васіна. – Київ : Мистецтво, 1986. – 18 лист. з текстами. (Переглянути)

обкладинкаХарченко О. В. Мистецтво петриківського розпису : навч. метод. посіб. / О. В. Харченко, Н. О. Горшкова-Кандаурова. – Тернопіль : Мандрівець, 2014. – 72 с.

обкладинкаХудожні промисли України. Петриківка : комплект листівок. – Київ : Мистецтво, 1985. – 11 лист.

Статті у наукових і періодичних виданнях

Загальні питання

 1. Абрамова Т. І квітами терпкими, як вогонь, малює душу… / Т. Абрамова // Наше місто. – 2006. – 22 лют. – С. 3.
 2. Багатство, яке захоплює, возвеличує : [вист. образотвор. і нар. мистецтва пройшла в Петриківці] // Петриківські вісті. – 2005. – 29 лип. – С. 3.
 3. Беловицкая Н. Мастерский флешмоб : [о фестивале-ярмарке «Петриківський дивоцвіт»] / Н. Беловицкая // Газета по-днепровски. – 2010. – № 26 (1–7 лип.) : фот.
 4. Брижа Л. У квітці так тепла багато: [урочистості з нагоди 50-річного ювілею Петриків. дит. худож. шк. ім. Т. Я. Пати] / Л. Брижа // Петриківські вісті. – 2008. – № 40 (17 жовт.). – С. 3.
 5. Бродовська Г. Найкращих хозяєчок в Петриківці звали «чепурушками» – вони передавали навички розпису «по роду», своїм донькам та невісткам / Г. Бродовська // Панорама Азота. – 2009. – № 20 (14 трав.). – С. 2.
 6. Бугулова С. Таланты Петриковки : [выст. в Днепропетров. худож. музее] / С. Бугулова // Собор. – 1997. – 30 трав.
 7. Букреєва А. Доля пензлем мальована / А. Букреєва // Вісті Придніпров’я. – 2011. – 9 жовт.
 8. Вакуленко Т. У родинному інтер’єрі // Нар. мистецтво, 2001. – № 3–4. – C. 10–13.
 9. Вакуленко Т. Українське мистецтво та японська сакура / Т. Вакуленко // Нар. мистецтво. – 2005. – № 3–4. – С. 53.
 10. Волкова Т. Гайда до Петриківки : [про худож. розпис, худож. шк. у Петриківці Дніпропетров. обл.] / Т. Волкова // Популяр. ведомости. – 2010. – № 47. – С. 10
 11. Гайдученко В. Спориш цвіте довго // Запали свою зірку : нариси / Гайдученко В. – Дніпропетровськ, 1973. – С. 58–86.
 12. Гарькава Т. Спадковість поколінь : [про навчання петриків. розпису на базі Дніпропетро. театр.-худож. коледжу] / Т. Гарькава // Бористен.– 2007 .– № 11. – С. 29.
 13. Глухенька Н. Легенда про петриківську вишню / Н. Глухенька // Зоря. – 1971. – 6 черв.
 14. Глухенька Н. Пошуки неповторної краси / Н. Глухенька // Образ. мистецтво. – 1974. – № 3.
 15. Глухенька Н. У дзвінких кольорах Петриківки / Н. Глухенька // Культура і життя. – 1976. – 20 черв.
 16. Глухенькая Н. Петриковка / Н. Глухенькая // Юный художник. – 1984. – № 9. – С. 45–47.
 17. Гнатюк М. Декоративне малярство села Петриківки як джерело художнього виховання учнів / М. Гнатюк // Мистецтво в сучасній школі: проблеми, пошуки : матеріали наук.-метод. конф. «Актуальні проблеми мистецької освіти: історія і сучасність» (м. Івано-Франківськ, березень 2007 р.) / за заг. ред. доцента М. В. Вовка. – Івано-Франківськ, 2008. – С. 21–34.
 18. Гончаренко Т. І пісня в кольорі бринить : [про колекцію петриківських рушників Запорізького художнього музею] / Т. Гончаренко // народне мистецтво. – 2003. – № 21–22. – С. 19.
 19. З історії Петриківського розпису // Протовчан. паланка. – 2002. – 28 берез.
 20. Злиденна О. Петриківський розпис : студія декоративного мистецтва. Урок 1–6 // Джміль. – 1997. – № 3 ; № 4 ; 1998. – № 1 ; № 2 ; №3 ; 4.
 21. Йовенко Т. В. Свято українських ремесел / Т. В. Йовенко // Позакл. час. – 2009. – № 11/12. – С. 72–73.
 22. Клеветенко В. Петриківка – візитівка області : [інтерв’ю з петриків. майстринею провела Анастасія Федченко ] / В. Клеветенко // Вісті Придніпров’я. – 2012. – № 14 (23 лют.). – С. 16 : фот. цв.
 23. Кокошко Ю. Краски дарили ягоды, кисти – болотные травы //Днепр вечерний. – 1999. – 22 июня.
 24. Кокошко Ю. Цветет на Днепропетровщине маленькая страна… : [о петриков. росписи] / Ю. Кокошко // Днепр вечерний. – 1997. – 24 мая.
 25. Кузнєцов Ю. Солнечные краски Петриковской росписи // Днепр вечерний. – 1992. – 22 февр.
 26. Лугова М. І дух, і пава в ніжних травах… : у Дніпропетров. худож. музеї відкрилась виставка до 75-ліття заснування Петриків. худож. шк. / М. Лугова // Наше місто. – 2011. – № 108 (5 серп.). – С. 9.
 27. Майба Л. Петриківський цвіте, не в’янь / Л. Майба // Соціаліст. культура. – 1989. – № 6. – С. 16–18.
 28. Мезатюк З. З роси та сонця / З. Мезатюк // Рад. Україна. – 1980. – 6 груд.
 29. Місюра В. О. Петриківський розпис : творча майстерня / В. О. Місюра // Позакл. час. – 2009. – № 3/4. – С. 107–113.
 30. Назаренко В. У Чернігові – виставка шести майстринь старовинного українського живопису // День. – 2014. – 11 лист.
 31. Наконечна-Годенко О. Петриківка – осередок народного художного розпису України / О. Наконечна-Годенко // Назаренко Г. Петриківка – перлина України = Petrykivka – populaire en Ukreine : [альбом]. – Дніпропетровськ, [201–?]. – С. 3–5.
 32. Нечипоренко М. «Тут у кожній хаті, як у храмі» // Сіл. вісті. – 2007. – 23 серп. – С. 5.
 33. Носова В. Феномен національного мислення // Дніпр. кур’єр. – 2005. – № 2 (22). – С. 22–24.
 34. Основи декоративного петриківського розпису // Прикрась свій дім. – Київ, 1988. – С. 134–144.
 35. Островский И. Тарелка трех миров / И. Островский // День. – 2003. – 23 июля.
 36. Панко В. Мода на своє, на «Петриківку» : [про виставку в Дніпропетров. худож. музеї, яка присвячена 75-річчю Петриків. худож. шк. / [інтерв’ю провела Н. Рекуненко // Вісті Придніпров’я. – 2011. – № 70 (13верес). – С. 12.
 37. Петриківський розпис // Антонович Є. Образотворче мистецтво : підруч. для 5–6 кл. серед. шк. – Київ, 1998. – С. 66–74.
 38. Петриківські корифеї // Данченко О. Народні майстри. – Київ, 1982. – С. 35–49.
 39. Пікуш А. Все починалося з мальованої хати… : [про майстрів та вист. Центру народ. мистецтва «Петриківка»] / [інтерв’ю провела М. Коновод // Січеслав. – 2012. – № 1. – С. 153–158.
 40. Пікуш А. Основа національної культури. Про збереження та розвиток осередку петриківського декоративного малярства / А. Пікуш // Нар. мистецтво. – 2003. – № 3. – С. 2–5.
 41. Пісковий В. Гарні мальовки у вашої чепурушки!.. // Дзеркало тижня. – 2008. – № 1. – С. 24.
 42. Поезія петриківського розпису // Панорама. – 1995. – № 3. – С. 46–47.
 43. Прудченко В. Розквітнув талантами «Петриківський дивоцвіт» : [про Третій міжнародний фестиваль-ярмарок «Петриківський дивоцвіт–2010»] / Прудченко В. // Зоря. – 2010. – № 68 (1 лип). – С. 2.
 44. Пуларія Т. В. Архетипові образи в декоративних розписах Нижньої Наддніпрянщини ХIХ – поч. ХХІ ст. у контексті сучасних духовних шукань // Культура народов Причерноморья. – 2009. – № 155. –С. 98 – 104.
 45. Пуларія Т. В. Весільні скрині Нижньої Наддніпрянщини як джерело локальної історії // Наукові записки. Зб. пр. молодих вчених та аспірантів / Ін-т української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України. Т. 19 (у 2-х кн.). Тематичний випуск : «Джерела локальної історії : методи дослідження, проблеми інтерпретації, популяризація». Кн. ІІ, ч. 2. – Київ, 2009. – С. 274–287.
 46. Романчук Л. Петриковка лучше Евро : фестиваль нар. творчества, прошедший в Петриковке, может стать ярким событием междунар. культур. жизни … / Л. Романчук // Днепр вечерний. – 2009. – 19 мая. – С. 3.
 47. Смолій Ю. Генезис українських селянських стінописів : Лівобережна Катеринославщина / Ю. Смолій // IV Міжнародний Конгрес україністів : доповіді та повідомлення. – Одеса – Київ : Вид. Асоціації етнологів, 2001. – Мистецтвознавство. Кн. 2. – С. 211–218.
 48. Смолій Ю. Колекції хатнього малювання Катеринославщини, зібрані Євгенією Евенбах: історичний аспект / Ю. Смолій // Музейні колекції: історія, дослідження, атрибуції : зб. наук. пр. – Київ : ТОВ «ХІК», 2010. – С. 66–76.
 49. Смолій Ю. Мальовані печі Катеринославщини 1910-х років / Ю. Смолій // Українське мистецтвознавство : зб. наук. пр – Київ : Вид. ІМФЕ НАНУ, 2008. – Вип. 8. – С. 70–79.
 50. Смолій Ю. Мальовані печі Катеринославщини з альбому Миколи Валукіна / Ю. Смолій // Музейна справа та музейна політика в Україні ХХ століття : зб. наук. пр. – Київ : Златограф, 2004. – С. 171–178.
 51. Смолій Ю. Мальовані печі Лівобережної Катеринославщини 1910 років / Ю. Смолій // Нар. мистецтво. – 2005. – № 1–2. – С. 28.
 52. Смолій Ю. Нетрадиційне петриківське малювання 1920-х – 1930-х років / Ю. Смолій // Традиційне й особистісне у мистецтві : колективне дослідження за матеріалами Третіх Гончарівських читань. – Київ : Вид. УЦНК «Музей Івана Гончара», 2002. – С. 219–232.
 53. Смолій Ю. Осередки селянського хатнього малювання Катеринославщини першої третини ХХ століття: до історії дослідження / Ю. Смолій // Студії мистецтвознавчі. – 2003. – Число 3. – С. 79–92. – Три вкладені карти.
 54. Смолій Ю. Петриківське малювання / Ю. Смолій // Нар. мистецтво. – 1997. – № 2. – С. 9–12.
 55. Смолій Ю. Петриківське малювання: народна й мистецтвознавча термінології / Ю. Смолій // Проблеми українського термінологічного словникарства в мистецтвознавстві й етнології : наук. зб. пам’яті Миколи Трохименка. – Київ : Ред. вісника «АНТ», 2002. – Т. 1. – С. 89–100.
 56. Смолій Ю. Петриківський дивоцвіт // Ю. Смолій / Нар. мистецтво. – 2000. – № 3/4. – С. 17.
 57. Смолій Ю. Петриківський розпис: до питання про функціонування локальної традиції в образотворчому фольклорі / Ю. Смолій // Українська народна творчість у поняттях міжнародної термінології (примітив, фольклор, аматорство, наїв, кітч…) : колективне дослідження за матеріалами Других Гончарівських читань. – Київ : Родовід, 1996. – С. 160–166.
 58. Смолій Ю. Петриківський цвіт на Володимирській гірці / Ю. Смолій // Нар. мистецтво. – 2001. – № 1/2. – С. 16–19.
 59. Смолій Ю. Українські мальовані рушники першої третини ХХ століття: проблема імітації в народному мистецтві / Ю. Смолій // МІСТ : наук. зб. – Київ : ВХ [студіо], 2005. – Кн. 2. – С. 248–255.
 60. Соколенко В. Традиції народних умільців: Петриківські майстри пензля за рубежем // Приоріл. правда. – 1986. – 27 верес.
 61. Сонячні квіти Петриківки // Качкан В. Дивосвіти : книга про творців Краси. – Кмїв, 1986. – С. 156–174.
 62. Старченко В. Витоки петриківського малярства : [про Петриківку та петриків. графіку і малярство] / В. Старченко // Зоря. – 2010. – № 142 (23 груд.). – С. 20.
 63. Старченко В. І. Штрих до поетики петриківського розпису / В. І. Старченко // Актуальні проблеми вивчення літературних родів : зб. наук. пр. / Дніпропетр. нац. ун-т. – Дніпропетровськ, 2002. – Вип. 5. – С. 67–70.
 64. Старюк Н. Стати квіткою / Н. Старюк // Нар. мистецтво. – 2006. – № 3/4. – С. 27–30.
 65. Тверська Л. В. Історія петриківського розпису : вступ. ст. // Петриківка : альбом. – Дніпропетровськ, 2001. – С. 17–35.
 66. Титарева Л. Калина й сонях – долі два крила // Зоря. – 2007. – 27 лют. – С. 32.
 67. Трошин И. Петриковская роспись / И. Трошин // Декоратив. искусство. – 1960. – № 5.
 68. Трубачова Х. «Петриківський диво цвіт» дивує світ : репортаж з міжнар. фестивалю-ярмарку / Х. Трубачова // Наше місто. – 2010. – 2 лип. – С. 25.
 69. Хорозова О. Нев’янучий квіт Петриківки / О. Хорозова [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://slovoprosvity.org/2010/02/15. – Назва з екрана.// Слово Просвіти. – 2010. – 15 лют.
 70. Шматенко Л. Трудні часи «Петриківського розпису» : [про кризу на ф-ці у Петриківці] / Л. Шматенко // Зоря. – 1997. – 23 жовт.
 71. Шматенко Л. Чорний колір у райдузі : [про Петриків. худож. комбінат] / Л. Шматенко // Зоря. – 1997. – 6 верес.
 72. Шруб К. Творить в согласии с природой : 25 февр. 1984 г. в Петриковке на ф-ке «Дружба» открылся музей декоратив.-приклад. искусства / К. Шруб // Днепр вечер. – 2010. – 24 февр. – С. 10.
 73. Юхимович С. Не Петриківка… / С. Юхимович // Укр. культура. – 1996. – № 3. – С. 18–19.
 74. Яценко Л. Доля старої Петриківки / Л. Яценко // Наша віра. – 1993. – № 23/24. – С. 11.

Персоналії

 1. «Зозуля на калині» : [жит. та твор. шлях Тетяни Пати] // Петриків. вісті. – 2004. – 30 січ. – С. 1.
 2. Батюк Л. Він відлетів у вічність, свій слід лишивши на рідній землі : [про заслуж. майстра нар. творчості Ф. С. Панка] / Л. Батюк // Петриків. вісті. – 2010. – № 41 (15 жовт.) : фот.
 3. Бахмат М. Ранній дебют : [В. Статива-Дека – переможниця Всесоюз. вист «Творчість юних»] // Дзержинець. – 1971. – 21 лип.
 4. Бєляєва А. Заквітчаний талант [про М. Тимченко] / Культура і життя. – 1982. – № 15. – 11 квіт. – С. 7.
 5. Блюмина І. Майстриня Петриківської школи : до 80-річчя народження Марфи Тимченко // Культура і життя. – 2002. – № 12. – 27 берез. – C. 3.
 6. Бугулова С. Цветы Василия Соколенко : [мастеру петриков. росписи – 75 лет] / С. Бугулова // Собор. – 1997. – 7 февр.
 7. Верстаев Ю. Дом-музей – своими руками : [возведен засл. мастером нар. творчества Украины В. Соколенко] // Собор. – 1995. – 26 мая.
 8. Виставка робіт Валентини Міленко [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://petrykivkapaint.livejournal.com/35680.html. – Назва з екрана.
 9. Вівташ Ю. Щасливий день Валентини : [про В. Стативу-Дека] // Прапор юності. – 1971. – 17 черв.
 10. Вітаємо! Василю Соколенку – 75! : [добірка ст. про майстра петриків. розпису] // Петриків. вісті. – 1997. – 17 січ.
 11. Гарькава Т. Слово про вчителя : [про майстра Петриків. розпису Ф. С. Панка] / Т. Гарькава // Січеслав. – 2007. – № 3.– С. 199
 12. Глухенька Н. 50-річчя народного майстра Ганни Ісаєвої // Нар. творчість та етнографія. – 1962. – № 4.
 13. Глухенька Н. Майстриня [про М. Тимченко] // Дніпро вечірній. – 1972. – 14 квіт.
 14. Глухенька Н. Нашого цвіту по всьому світу : спогади про Тетяну Пату / Н. Глухенька // Нар. мистецтво. – 2000. – № 1/2. – С. 23
 15. Глухенька Н. О. Білокінь Надія Аврамівна / Н. О. Глухенька // Енциклопедія сучасної України / НАН України, Наук. т-во ім. Т. Шевченка, Координац. бюро енциклопедії сучас. України НАН України ; ред. І. М. Дзюба (співгол.). – Київ, 2003. – Т. 2 : Б–Біо. – С. 812.
 16. Глухенька Н. О. Глущенко Володимир Андрійович / Н. О. Глухенька, Л. В. Тверська // Енциклопедія сучасної України / НАН України, Наук. т-во ім. Т. Шевченка, Координац. бюро енциклопедії сучас. України НАН України ; ред. І. М. Дзюба (співгол.). – Київ, 2003. – Т. 5 : Вод–Гн. – С. 693.
 17. Глухенька Н. О. Глу́щенко Пелагея Іванівна / Н. О. Глухенька, Ю. О. Смолій // Енциклопедія сучасної України / НАН України, Наук. т-во ім. Т. Шевченка, Координац. бюро енциклопедії сучас. України НАН України ; ред. І. М. Дзюба (співгол.). – Київ, 2003. – Т. 5 : Вод–Гн. – С. 695–696.
 18. Глухенька Н. О. Дека Валентина Іллівна / Н. О. Глухенька, Л. М. Чирич // Енциклопедія сучасної України / НАН України, Наук. т-во ім. Т. Шевченка, Координац. бюро енциклопедії сучас. України НАН України ; ред. І. М. Дзюба (співгол.). – Київ, 2007. – Т. 7 : Г–Ді. – С. 304.
 19. Глухенька Н. О. Жу́кова-Климе́нко Віра Федосіївна /Н. О. Глухенька, Л. В. Тверська // Енциклопедія сучасної України / НАН України, Наук. т-во ім. Т. Шевченка, Координац. бюро енциклопедії сучас. України НАН України ; ред. І. М. Дзюба (співгол.). – Київ, 2003. – Т. 9 : Е–Ж. – С. 666.
 20. Глухенька Н. О. Іса́єва Ганна Кіндратівна / Н. О. Глухенька, Л. В. Тверська // Енциклопедія сучасної України / НАН України, Наук. т-во ім. Т. Шевченка, Координац. бюро енциклопедії сучас. України НАН України ; ред. І. М. Дзюба (співгол.). – Київ, 2003. – Т. 11 : З–К. – С. 525–526.
 21. Глухенька Н. О. Майстер розпису Тетяна Пата / Н. Глухенька // Нар. творчість та етнографія. – 1977. – № 4.
 22. Глухенька Н. О. Розписи Надії Шулик // Нар. творчість та етнографія. – 1982. – № 5. – С. 85–86.
 23. Глухенька Н. Татьяна Пата / Н. Глухенька // Декоратив. искусство. – 1960. – № 5.
 24. Глухенька Н. Творці прекрасного : (про майстрів укр. декоратив. розпису с. Петриківка) / Н. Глухенька // Жовтень. – 1972. – № 5. – С. 126–130.
 25. Горбуля Л. Я доторкнулася душею й серцем до легенди : [слова вдячності наставнику Ф. Панку та згадка про особисте знайомство з Тетяною Патою, майстринею Петриків. розпису] / Л. Горбуля // Петриків. вісті. – 2004. – 6 лют. – С. 2.
 26. Давиденко Ю. «Нев’янучий» дивосвіт Федора Панка / Ю. Давиденко // Знамя Дзержинки. – 2009. – № 10 (11 берез.). – С. 16.
 27. Давиденко Ю. Удивительный мир творчества Галины Назаренко : [в музее истории Днепродзержинска открылась персон. выст. петриков. художницы Г. Назаренко] / Ю. Давиденко // Знамя Дзержинки. – 2011. – № 20 (19 мая). – С. 6. : фот.
 28. Динец П. Старейшему мастеру петриковской росписи исполнилось девяносто / П. Динец // Комсом. правда в Украине. – 2012. – 20 янв.
 29. Довгаль С. Панко – культура Петриківки / С. Довгаль // Україна молода. – 1999. – 7 жовт. – С. 11.
 30. Енгібарян С. Мої картини – моя доля / С. Енгібарян // Арагац. – 2016. – № 6. – С. 5. – [інтерв’ю з художницею Мариною Саркісян].
 31. Єфремова В. Душа Вірменії співає кольорами / В. Єфремова // Справи сімейні. – 2017. – № 3 (240). – С. 12–13. – [про виставку Марини Саркісян «Українська душа з вірменським серцем»].
 32. Зобенко М. А. Голубка – на калині : [про В. Стативу-Дека] // Прапор юності. – 1978. – 8 берез.
 33. Зубко Л. Віта Клеветенко, Вікторія Тимошенко, Валентина Хоменко, або кілька слів про майстрів Петриківки [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://rukotvory.com.ua/info/vita-klevetenko-viktorija-tymoshenko-valentyna-homenko-abo-kilka-sliv-pro-majstriv-petrykivskoho-rozpysu/. – Назва з екрана.
 34. Кара-Васильєва Т. Марфа Тимченко / Т. Кара-Васильєва // Українки в історії / За заг. ред. В. Борисенко. – Київ : Либідь, 2004. – С. 319–321.
 35. Кара-Васильєва Т. Сторінки її життя : [про творчість М. Тимченко] / Т. Кара-Васильєва // Нар. мистецтво. – 2000. – № 9–10. – С. 14–15.
 36. Коваленко М. Петриківський дивоцвіт зігріває душу : [про вист. Петриків. розпису, присвячену пам’яті Ф. С. Панка] / Коваленко М. // Петриків. вісті. – 2009. – № 9 (6 берез.). – С. 2.
 37. Ковальчук С. Петриківський розпис Марфи Тимченко: [до 90-річчя від дня народження відомої художниці присвячено виставку її робіт] / С. Ковальчук // Уряд. кур´єр. – 2012. – 21 квіт. – С. 24.
 38. Козачок В. Вона прийшла у світ задля добра : [про Агрофену Квак та Федора Панка] / В. Козачок // Петриків. вісті. – 2009. – № 15 (17 квіт.). – С. 2.
 39. Кокошко Ю. Без этой мастерицы не было бы Петриковской росписи / Ю. Кокошко // Днепр вечерний. – 2004.– 3 марта.
 40. Кокошко Ю. Она придумала свои особые цветы : творчеством нашей землячки Анны Самарской восхищается великая Нина Матвиенко / Ю. Кокошко // Днепр вечерний. – 2009. – 4 февр. – С. 10.
 41. Колодницький М. Музей у власному дворі : [про В. Соколенко] // Петриків. вісті. – 1992. – 18 серп.
 42. Корж К. Пульс Петриковки : [о Петриков. росписи и его директоре А. Пикуше] / К. Корж // Огни Приднепровья. – 2008. – № 49 (25 груд.). – С. 8.
 43. Коршун О. Не горджуся тим, що українка, я цим як риба річкою живу : [про народ. умільця, майстра декор. розпису В. Д. Тезик] / О. Коршун // Вперед. – 2008. – № 70 (17.09). – С. 1.
 44. Кочубей Ю. Традиції та буяння фантазії творчості Галини Назаренко / Ю. Кочубей // Назаренко Г. Петриківка – перлина України = Petrykivka – populaire en Ukreine : [альбом]. – Дніпропетровськ, [201–?]. – С. 8.
 45. Кошеля О. А. Декоративні розписи Марфи Тимченко: традиції та новаторство // Тридцять третя Міжнародна наук.-практ. конф. «Інноваційний потенціал світової науки – ХХI сторіччя» (20–27 трав. 2015 р.). – Київ, 2008. – С. 43–44.
 46. Кошеля О. Застосування традиційного петриківського розпису в різних галузях художньої промисловості (на прикладі робіт Марфи Тимченко та інших випускників школи декоративного малювання) // Укр. мистецтвознавство : матеріали, дослідження, рецензії. – 2011. – № 11. – С. 41–45.
 47. Кульова В. У Софію Київську прийшла Петриківка… : [про творчість В. Панко, Г. Назаренко, В. Міленко] / В. Кульова // Демократична Україна. – 2010. – 18 січ.
 48. Кумпан В. Олександр Статива : [про історію петриків. розпису і про петриків. інтелігента, художника і педагога, що його пропагував] / В. Кумпан // Петриків. вісті. – 1997. – 12, 26 верес. ; 12, 24, 31 жовт. ; 28 листоп.
 49. Куюн М. Воскресение света : [про В. Соколенко] // Днепров. панорама. – 1993. – 13 марта.
 50. Куюн М. Обретенные крылья. Свершения и горизонты : [про В. Соколенко] // Днепров. правда. – 1975. – 22 июня.
 51. Куюн М. Петриковский Третьяков : [про В. Соколенко] // Днепров. панорама. – 1993. – 9 февр.
 52. Лук’яненко Л. Зустріч з родиною Соколенків : [про знайомство з родиною Соколенків та їх хатою-музеєм] / Л. Лук’яненко // Петриків. вісті. – 2011. – № 41 (14 жовт.). – С. 3.
 53. Лук’янчук Г. Українська душа з вірменським серцем [Електронний ресурс] / Г. Лук’янчук // Культура і життя. – 2017. – № 7. – С. 16. – [про виставку Марини Саркісян].
 54. Мельник Л. Життєстверджуючі мотиви [про М. Тимченко] // Образотвор. мистецтво. – 1974. – С. 24–25.
 55. Миколюк В. Анна Самарская учит, как стать цветком / В. Миколюк // Комсом. правда в Украине. – 2009. – 30 янв.
 56. Міщенко В. Квіти говорять… Репортаж з виставки Ганни Самарської: [про майстра петриків. розпису] // Петриків. вісті.– 1995.– 17 лют.
 57. Міщенко В. Майстерня див [про музей В. Соколенка] // Петриків. вісті. – 1994. – 20 трав.
 58. Міщенко В. Музей Соколенків відкрито // Петриків. вісті. – 1995. – 5 трав.
 59. Міщенко Г. Дороговказ Інни Вапнярської // Нар. мистецтво. – 2003. – № 21–22. – С. 33.
 60. Міщенко Л. Вогнецвіт покоління нового [про В. Стативу-Дека] // Прапор юності. – 1984. – 18 верес.
 61. Нестеренко О. Изменила, но не предала : [о выст. художницы Анны Самарской в музее «Литературное Приднепровье»] / О.Нестеренко // Громад. сила. – 2009. – № 4 (6 лют.). – С. 13.
 62. Нікуліна Н. Думка про Пату / Н. Нікуліна // Культура і життя. – 1978.
 63. Нікуліна Н. Земля Тетяна / Н. Нікуліна // Чисте джерело. – 1992.
 64. Оснач Г. Искусство видеть мир : [про Пелагею Глущенко] / Г. Оснач // Зеркало недели. – 1999. – 3 дек.
 65. Панко В. Я можу пишатися батьком : [про заслуги та внесок Ф. Панка в розвиток Петриків. розпису] / В. Панко // Зоря. – 2010. – № 142 (23 груд.). – С. 20. : фот. цв.
 66. Патá Татьяна Акимовна // Художники Днепропетровщины : биобиблиогр. справ. – Днепропетровск, 1991. – С. 145–147.
 67. Пата Тетяна Якимівна // Жінки України : енцикл. словник. – Київ, 2001. – С. 337.
 68. Петриківку представить у Франції майстриня Галина Назаренко : [про майбутню вист. та колишню ф-ку «Дружба»] // Зоря. – 2011. – № 86 (6 серп.). – С. 4.
 69. Петриківська весна в Дніпродзержинську : [про відкриття персональної вист. «Петриківська весна» петриків. митців Рибаків] // Відомості.– 2010. – № 21 (26 трав.). – С. 4.
 70. Петриківський дивосвіт Галини Назаренко : [в музеї історії Дніпродзержинська відбулось відкриття вист. та майстер-клас петриків. майстрині Галини Назаренко] // Відомості. – 2011. – № 20(18 трав.). – С. 4–5. : фот.
 71. Петриківський дивоцвіт Федора Панка : [в приміщенні редакції Народної газети «Зоря» відкрилась вист. виробів нар. мистецтва] // Петриків. вісті. – 2010. – № 50 (17 груд.). – С. 2. : фот.
 72. Пиленов А. Это искусство не измерить ни гривней, ни долларом : [о петриков. художнице Нине Турчин] / А. Пиленов; Т. А. Пата // Днепр вечер. – 1997. – 27 июня.
 73. Полищук В. Разрушители границ / В. Полищук // Рабочая газета. – 2013. – № 200 от 15 нояб. – [про творчість художниці Марини Саркісян].
 74. Плужник В. До світлиці радості Федора Панка : [в ДХМ відкрилась вист. майстра петриків. розпису Ф. Панка з нагоди 80-ліття] / В. Плужник // Вісті Придніпров’я. – 2004. – 2 берез. – С. 12
 75. Плужник В. Нові мотиви петриківського вальсу : [художниці Тетяні Гарькавій вручили посвідчення заслуж. майстра нар. творчості] / В. Плужник // Вісті Придніпров’я. – 2006. – № 81. – 17 жовт. – С. 10.
 76. Придатко Т. Дивосвіт [про М. Тимченко] // Україна. – 1982. – № 13. – С. 12.
 77. Придатко Т. Дивосвіт Марфи Тимченко // Літ. Україна. – 2002. – № 14. – 11 квіт. – С. 7.
 78. Придатко Т. Квітуча Україна Марфи Тимченко / Т. Придатко // Нар. мистецтво. – 2002. – № 3/4. – С. 42–45.
 79. Проблеми Петриківки : [згадується Г. Самарська] // Образотворче мистецтво. – 1981. – № 5. – С. 11–13.
 80. Самарская Анна Николаевна // Художники Днепропетровщины : биобиблиогр. справ. – Днепропетровск, 1991. – С. 164–165.
 81. Самарська Ганна Миколаївна // Словник художників України. – Київ, 1973. – С. 201.
 82. Самарська Ганна Миколаївна // Художники Дніпропетровщини. – Дніпропетровськ : Дніпрокнига, 2004. – С. 232–235.
 83. Саркісян Марина Суренівна // Велика Україна. 25 років незалежності : ювілейне видання. – Київ : Вид. дім «Новий Час», 2016. – С. 190.
 84. Сахно Н. «Петриківка» на землях Колхіди. У Грузії успішно експонувалася виставка українських майстринь петриківського розпису [Г. Назаренко, О. Ярмолюк, Н. Малярчук] / Н. Сахно // Україна молода. – 2014. – 5 листоп. – С. 3.
 85. Селівачов М. Нев’януча творчість [до 85-річчя петриків. майстрів Надії Білокінь і Оришки Пилипенко] / М. Селівачов // Образотвор. мистецтво. – 1979. – № 2. – С. 33.
 86. Семесюк М. Вплив Жостівського розпису на творчі пошуки петриківської майстрині В. Ф. Клименко-Жукової // Художня культура. Актуальні проблеми : наук. вісн. / Ін-т проблем сучас. мистецтва НАМ України ; редкол.: В. Сидоренко (гол.), О. Федорук (гол. ред), І. Безгін [та ін.]. – Київ, 2010. – Вип. 7. – С. 387–390.
 87. Сибірна З. Чарівник краси : [про Ф. Панка та інших майстрів із петриків. розпису] / З. Сибірна // Січеслав. край. – 1997. – квіт. (№ 7).
 88. Сірченко Л. Магічний світ чарівних розписів Марфи Тимченко / Л. Сірченко // Палітра педагога. – 2009. – № 3. – С. 3–5.
 89. Склярська М. Провідна тема – труд людини : [аналізується творчість Г. Самарської] // Образотворче мистецтво. – 1977. – № 6. – С. 13–16.
 90. Смолій Ю. Ганна Самарська / Ю. Смолій // Нар. мистецтво. – 1999. – № 3/4. – С. 22–23.
 91. Смолій Ю. Надія Білокінь. Петриківське малювання / Ю. Смолій // Нар. мистецтво. – 1999. – № 1/2. – С. 22–23.
 92. Смолій Ю. О. Дека Микола Васильович / Ю. О. Смолій // Енциклопедія сучасної України / НАН України, Наук. т-во ім. Т. Шевченка, Координац. бюро енциклопедії сучас. України НАН України ; ред. І. М. Дзюба (співгол.). – Київ, 2007. – Т. 7 : Г–Ді. – С. 304–305.
 93. Смолій Ю. Тетяна Пата / Ю. Смолій // Нар. мистецтво. – 1998. – № 1/2. – С. 10–13.
 94. Собчук В. Чорні журавлі і соняшники : [вірш про картину Ф. Панка] // Собчук В. Вокзали душ : поезії. – Дніпропетровськ, 1990. – С. 6.
 95. Соколенко Василий Иванович // Художники Днепропетровщины : библиогр. справ. – Днепропетровск, 1991. – С. 170–171.
 96. Соколенко Василь Іванович // Митці України : енцикл. довід. / упоряд.: М. Г. Лабінський, B. C. Мурза ; за ред. А. В. Кудрицького. – Київ : УЕ,1992. – С. 542.
 97. Соколенко Василь Іванович // Словник художників України. – Київ, 1973. – С. 215.
 98. Соколенко Василь Іванович // Українська радянська енциклопедія. – Київ, 1983. – Т. 10. – С. 295.
 99. Соколенко Василь Іванович // Українські радянські художники. – Київ, 1972. – С. 433.
 100. Соколенко Василь Іванович // УРЕС. – 2-ге вид. Т. 3. – Київ, 1987. – С. 251.
 101. Соколенко О. Завітайте до Соколенків! / О. Соколенко // Нар. мистецтво. – 2002. – № 1/2. – С. 26–27.
 102. Спогади Надії Білокінь (записані М. Селівачовим 20 квіт. 1980 р.) / публ., вступ. ст. та комент. Ю. Смолій // Ант. – 2002. – № 7/9. – С. 163–166.
 103. Старюк Н. Стати квіткою : [про творчість художниці Г. Самарської] / Н. Старюк // Свічадо. – 2006. – № 2. – C. 105–109.
 104. Старюк Н. Стати квіткою : [про творчість художниці Г. Самарської] / Н. Старюк // Нар. мистецтво. – 2006. – № 3–4. – С. 27.
 105. Статива-Дека Валентина Ильинична // Художники Днепропетровщины : биобиблиогр. справ. – Днепропетровск, 1991. – С. 176–177
 106. Степовик Д. Тетяна Пата. «Пташка на калині» / Скарби України : наук.-худож. кн. : для середн. та ст. шк. віку/ Київ : Веселка, 1990. – С. 187–191.
 107. Супруненко Н Домашній музей : [про Тезик Віру Дмитрівну, народного умільця з Солоного] / Н. Супруненко // Вперед. – 2006. – 20 трав. – С. 2.
 108. Тверская Л. Живет рядом с нами Мастер / Л. Тверская // Позиция. – 2006. – 14 апр. – С. 8.
 109. Терентьєва Н. Світ дивовижної краси : [в ДХМ відкрилась вист. петриків. розпису художниці Т. Гарькової] / Н. Терентьєва // Вісті Придніпров’я. – 2005. – 8 листоп.– С. 12.
 110. Терентьєва Н. Сяйво Петриківки : [вист. «Видатні митці Петриківки»] / Н. Терентьєва // Вісті Придніпров’я. – 2007. – 6 верес. – С. 21.
 111. Терещенко Р. У неї і взимку мальви цвітуть : [про талановиту юну художницю з петриків. розпису О. Лаптінову, ученицю О. П. Уртушевої-Жукової] / Р. Терещенко // Рід. край. – 2010. – № 11 (26 лют.). – С. 5.
 112. Тетяна Пата – петриківська чарівниця : [про майстра нар. декор. розпису до 125 річчя від дня народження] // Моє Придніпров’я : календар пам’ят. дат обл. на 2009 рік : бібліогр. покажч. / упоряд. І. Голуб. – Дніпропетровськ, 2008. – Вып. 1. – С. 50–52.
 113. Тимченко М. К. // Словник художників України. – Київ : Голов. ред. УРЕ, 1973. – С. 226.
 114. Тимченко М. К. // Українські радянські художники. – Київ, 1972. – С. 455.
 115. Тимченко М. К. // УРЕ.– 2-ге вид. – Київ, 1984. – Т. 11. – С. 247.
 116. Тимченко М. Пейзаж по-петриківськи : інтерв’ю з М. Тимченко // Культура і життя. – 1980. – 27 листоп.
 117. Тимченко Марфа Ксенофонтівна // Митці України : енцикл. довід. / упоряд: М. Г. Лабінський, B. C. Мурза ; за ред. А. В. Кудрицького. – Київ : УЕ, 1992. – С. 575.
 118. Тимченко Марфа Ксенофонтівна // Моє Придніпров’я. Календар пам’ятних дат Дніпропетровської області на 2007 рік : бібліогр. покажч. – Дніпропетровськ, 2006. – С. 38–39.
 119. Тимченко Марфа Ксенофонтівна // Моє Придніпров’я. Хроніка пам’ятних дат і подій області на 1997 рік : бібліогр. покажч. – Дніпропетровськ, 1996. – С. 26–27.
 120. Тимченко Марфа Ксенофонтівна // УРЕ.– К.,Т.ХІV.– С. 402.
 121. Тимченко Марфа Ксенофонтівна // УРЕС.– 2-е вид.– К., 1987.– Т. 3.– С. 386.
 122. Титаренко В. В. Карпе́ць-Єрмола́єва Валентина Іванівна / В. В. Титаренко // Енциклопедія сучасної України / НАН України, Наук. т-во ім. Т. Шевченка, Координац. бюро енциклопедії сучас. України НАН України ; ред. І. М. Дзюба (співгол.). – Київ, 2003. – Т. 12 : Кал–Киї. – С. 387.
 123. Титарєва Л. А були у журавля очі сині, сині… : [про великого майстра, який стояв біля витоків петриків. розпису Ф. Панка] / Л. Титарєва // Зоря. – 2010. – № 145 (30 груд.). – С. 17.
 124. Тулянцев А. Кому поклонились цветы Петриковки: [75 лет худож. В. Соколенко] // Днепр вечерний. – 1997. – 28 янв.
 125. Чабан М. Весняні квіти бродять буйним соком : [про вист. робіт петриків. художника Василя Соколенка] / М. Чабан // Зоря. – 1997. – 1 лют.
 126. Чабан М. Пам’яті Федора Панка / М. Чабан // Зоря. – 2007. – № 112. – 13 жовт. – С. 4.
 127. Чегусова З. Магический мир Марфы Тимченко // День. – 2000. – 5 апр. – C. 5.
 128. Чегусова З. Світла радість мистецтва Марфи Тимченко. У Національному музеї українського народного декоративного мистецтва експонується виставка до 90-річчя від дня народження славетної художниці / З. Чегусова // День. – 2012. – 23 берез.
 129. Чирич Л. М. Майстер Петриківського народного розпису Андрій Пікуш // Історія і культура Придніпров’я: невідомі та маловідомі сторінки. – Дніпропетровськ, 2013. – Вип. 10. – С. 63–69.
 130. Шепітько Г. Я – художник : [поема про Ф. Панка] // Обпалена зірка / Шепітько Г. – Дніпропетровськ, 1992. – С. 78–88.
 131. Шматенко Л. Диво самобутнє : [персон. виставка Г. Самарської у Петриків. експерим. цеху] // Зоря. – 1995. – 7 берез.
 132. Шрубенко Б. Жар-птиця Вітчизни : [вірш про картину Ф. Панка] // Зоря. – 1982. – 17 жовт.
 133. Шулик Надія Митрофанівна // Словник художників України. – Київ, 1973. – С. 261.
 134. Шулик Надія Митрофанівна // Українські радянські художники: Довідник. – Київ, 1972. – С. 533.
 135. Шулик Надія Митрофанівна // УРЕС. – 2-е вид. – Київ, 1987. – Т. 3. – С. 693.
 136. Шулык Надежда Митрофановна // Художники Днепропетровщины : биобиблиогр. справ. – Днепропетровск, 1991. – С. 216–217.
 137. Щербак В. А. Славетна Марфа Тимченко // Нар. мистецтво. – 2007. – № 1/2. – С. 4–9.
 138. Щербак В. Творчий неспокій [про М. Тимченко] // Образотвор. мистецтво. – 2000. – № 3–4. – C. 84–85.
 139. Щербакова Л. Петриковская «Лувра» : [о музее истории декоратив. росписи в доме В. И. Соколенко] // Днепров. правда. – 2003. – 17 янв. – C. 12–13.
 140. Яловий М. Володимиру Андрійовичу Глущенку – 70 : [урочистості з нагоди ювілею В. А. Глущенка, заслуж. майстра нар. творчості України] / М. Яловий // Петриків. вісті. – 2009. – № 29 (24 лип.). – С. 3. : фот.
 141. Яловий М. Ніколи не затьмарять в пам’яті віки її талант, ази її науки! / М. Яловий // Петриків. вісті. – 2004. – 6 лют. – С. 2.
 142. Яловий М. Свято українського народного мистецтва : [біогр. та твор. діяльність А. Пікуша] / М. Яловий // Петриків. вісті. – 2010. – № 44 (5 листоп.). – С. 7. : фот.
 143. Ячмінь В. Квіти – її життя : [55 років петриків. художниці Г. М. Самарській] / В. Ячмінь // Петриків. вісті. – 1997. – 31 січ.

Вебліографія

 1. Gluhenka Nataliya. Fedir Panko : craftsman from Petrykivka / Library Of Ukrainian Art [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://uartlib.org/en/fedir-panko-craftsman-petrykivka/. – Назва з екрана.
 2. Petrykivka calendar – 2015 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://drive.google.com/folderview?id=0B6l7YJCugap8dlVOYXprMERHWlU&usp=sharing. – Назва з екрана.
 3. «Украинская душа» открыла свое «армянское сердце» киевлянам [Електронний ресурс] // Sputnik Армения : сайт. – Режим доступу: https://ru.armeniasputnik.am/world/20170204/6292697/ukrainskaya-dusha-otkrila-svoe-armyanskoe-serdtse-kievlyanam.html. – Назва з екрана. – [про однойменну виставку Марини Саркісян].
 4. «Украинская душа с армянским сердцем» — в Киеве откроется авторская выставка Марины Саркисян [Електронний ресурс] // Новости Армении – NEWS.am : сайт. – Режим доступу: https://news.am/rus/news/366959.html. – Назва з екрана.
 5. «Украинская душа с армянским сердцем»: в Киеве открылась авторская выставка Марины Саркисян [Електронний ресурс] // Panorama.am : сайт. – Режим доступа: http://www.panorama.am/ru/news/2017/02/04/%D0%9A%D0%B8%D0%B5%D0%B2-%D0%B0%D0%B2%D1%82%D0%BE%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F-%D0%B2%D1%8B%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B0-%D0%9C%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%A1%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%B8%D1%81%D1%8F%D0%BD/1721394. – Назва с экрана.
 6. «Украинская душа с армянским сердцем»: в Киеве откроется авторская выставка Марины Саркисян [Електронний ресурс] // Первый армянский информационный : сайт. – Режим доступа: http://ru.1in.am/1178633.html. – Назва с экрана.
 7. Авторская выставка Марины Саркисян тепло встречена Киевом [Електронний ресурс] / Союз армянской молодежи Украины : сайт. – Режим доступу: http://samu.net.ua/sarkisyan-exhibition-2017/. – Назва з екрана.
 8. Авторська виставка Марини Саркісян тепло зустрінута Києвом [Електронний ресурс] // Спілка вірмен України : сайт. – Режим доступу: http://sau.net.ua/uk/content/avtorska-vistavka-marini-sarkisyan-teplo-zustrinuta-kiievom. – Назва з екрана.
 9. Відкриття виставки Марини Саркісян «Українська душа з вірменським серцем» [Електронний ресурс] // Київський міський будинок вчителя : сайт. – Режим доступу: http://kth.kiev.ua/archives/4256. – Назва з екрана.
 10. В Киеве открылась выставка «Украинская душа с армянским сердцем» [Електронний ресурс] // PanARMENIAN.Net : сайт. – Режим доступу: http://www.panarmenian.net/rus/news/231737/. – Назва з екрана.
 11. В Киеве открылась авторская выставка Марины Саркисян — «Украинская душа с армянским сердцем» [Електронний ресурс] http://ua-report.info/news/v_kieve_otkrylas_avtorskaja_vystavka_mariny_sarkisjan_ukrainskaja_dusha_s_armjanskim_serdcem/2017-02-05-1693. – Назва з екрана.
 12. В Киеве открылась авторская выставка Марины Саркисян [Електронний ресурс] // ARMENPRESS : сайт. – Режим доступу: https://www.armenpress.am/rus/print/877415/v-kieve-otkriylas-avtorskaya-viystavka-mariniy-sarkisyan.html. – Назва з екрана.
 13. В Киеве открылась авторская выставка Марины Саркисян — «Украинская душа с армянским сердцем» [Електронний ресурс] // AnalitikaUA.net : сайт. – Режим доступу: http://analitikaua.net/2017/v-kieve-otkryilas-avtorskaya-vyistavka-marinyi-sarkisyan-ukrainskaya-dusha-s-armyanskim-serdtsem/. – Назва з екрана.
 14. В Киеве открылась выставка «Украинская душа с армянским сердцем» [Електронний ресурс] // Аспекты – все важное в Украине и в мире : сайт. – Режим доступу: http://aspekty.net/2017/v-kieve-otkryilas-vyistavka-ukrainskaya-dusha-s-armyanskim-serdtsem/. – Назва з екрана.
 15. В Киеве открылась выставка «Украинская душа с армянским сердцем» [Електронний ресурс] // Аспекты – все важное в Украине и в мире : сайт. – Режим доступу: http://aspekty.net/2017/v-kieve-otkryilas-vyistavka-ukrainskaya-dusha-s-armyanskim-serdtsem/. – Назва з екрана.
 16. В Киеве пройдет авторская выставка Марины Саркисян [Електронний ресурс] // Фраза : сайт. – Режим доступу: https://fraza.ua/news/10.01.17/256323/v-kieve-projdet-avtorskaja-vystavka-mariny-sarkisjan.html. – Назва з екрана.
 17. В столице выставка украинки с армянскими корнями [Електронний ресурс]. – Режим доступу: // Український Медіа Центр : сайт . – Назва з екрана.
 18. Галина Назаренко: «Петриківка – це саме те, що може показати український дух, яскравість та щирість» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://petrykivka.dp.ua/. – Назва з екрана.
 19. Ганна Самарська: «Люди, будьте квітами!» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://petrykivkapaint.livejournal.com . – Назва з екрана.
 20. Гришина А. В. Феномен Петриковки [Электронный ресурс]. Ч. 1. / А. В. Гришина. – Режим доступа: http://art.sovfarfor.com/izobrazitelnoe-iskusstvo/fenomen-petrikovki-chast-perva. – Загл. с экрана.
 21. Гришина А. В. Феномен Петриковки [Электронный ресурс]. Ч. 2 / А. В. Гришина. – Режим доступа: http://art.sovfarfor.com/izobrazitelnoe-iskusstvo/fenomen-petrikovki-chast-vtoraya. – Загл. с экрана.
 22. Два корифеї розпису – Панко і Соколенко [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://petrykivkapaint.livejournal.com/. – Назва з екрана.
 23. Дивоцвіт Віри Павленко [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.mundm.kiev.ua/EXHIBIT/V_PAVLENKO.SHTML. – Назва з екрана.
 24. Долеско С. Петриківський розпис Марфи Тимченко [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://dolesko.com/spip.php?article143. – Назва з екрана.
 25. Дудник В. С. Петриківський розпис як один із давніх видів народного декоративно-ужиткового мистецтва і його значення в культурній спадщині України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://dnepredu.com/uk/article/petrikivskii-rozpis-3.html. – Назва з екрана.
 26. Єгорова С. Тетяна Пата [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://vk.com/topic-7774790_20719511. – Назва з екрана.
 27. Життєствердні фантазії Наталії Малярчук [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.gazeta.lviv.ua/culture/2013/01/27/8005. – Назва з екрана.
 28. Зближення культур: як ми це бачимо? [Електронний ресурс] // КНУКіМ : сайт. – Режим доступу: http://knukim.edu.ua/novunu/zblizhennya-kultur-yak-mi-tse-bachimo/. – Назва з екрана. – [про виставку Марини Саркісян].
 29. Истоки Петриковской росписи [Электронный ресурс] // Художественная студия Юлии Рожковой. – Режим доступа: http://www.prostalogika.com/ru/freelessons/40.html. – Загл. с экрана.
 30. Інна Вапнярська «Ти Калино–Україно розквітай» // http://dvnshu.com/archiv/156-nna-vapnyarska.html. – Назва з екрана.
 31. Історія петриківського декоративного розпису в колекції ДНІМ [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ru.museum.dp.ua/petrikovka.html. – Назва з екрана.
 32. Кажарская Л. В. Петриковская роспись [Электронный ресурс] : учеб.-метод. пособие. – Режим доступа: http://festival.1september.ru/articles/415843/?numb_artic=415843. – Загл. с экрана.
 33. Качур К. Валентина Панко: «Петриківкою» все більше цікавляться у містах [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://rukotvory.com.ua/rozmovy/valentyna-panko-petrykivkoyu-vse-bilshe-tsikavlyatsya-u-mistah/. – Назва з екрана.
 34. Ковальчук В. Петриківські рукотвори Валентини Панко [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://h.ua/story/365483/. – Назва з екрана.
 35. Коляда В. Українська душа з вірменським серцем / В. Коляда // Робітниче слово. – Режим доступу: http://swrailway.gov.ua/rabslovo/?aid=4916\. – Назва з екрана. – [про виставку Марини Саркісян]
 36. Кульбач О. П. Петриківський розпис [Електронний ресурс] : презентація. – Режим доступу: http://www.slideshare.net/chillib_dp/ss-28885686. – Назва з екрана.
 37. Лампека М. Петриківська орнаментика на київській порцеляні / М. Лампека // Актуальні проблеми мистецької практики і мистецтвознавчої науки. – 2013. – Вип. 5. – С. 272–279. – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/apmpmn_2013_5_45. – Назва з екрана.
 38. Лук’янчук Г. Українська душа з вірменським серцем / Г. Лук’янчук // Нація і держава. – Режим доступу: https://www.facebook.com/permalink.php?id=924584194227540&story_fbid=1435197536499534. – Назва з екрана. – [про однойменну виставку Марини Саркісян].
 39. Майстри петриківського розпису [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://petrykivka.dp.ua/maystri-petrikivskogo-rozpisu/#more-1547. – Назва з екрана.
 40. Майстриню з Петриківки прийняли до французької асоціації художників. Галину Назаренко прийняли до Асоціації сучасного мистецтва міста МОРЕСТЕЛЬ Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://rukotvory.com.ua/info/majstrynyu-z-petrykivky-pryjnyaly-do-frantsuzkoji-asotsiatsiji-hudozhnykiv/. – Назва з екрана.
 41. Маляр О. В. Краса родом з Петриківки [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://petdnepr.at.ua/publ/petrikivskij_rozpis/17-1-0-452. – Назва з екрана.
 42. Марина Саркісян [Електронний ресурс] // К-Галерея : каталог : живопис@графіка. – Київ, 2015. – № 3. – С. 70. – Режим доступу: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=399041183609312&set=rpd.100005103004204&type=3&theater. – Назва з екрана.
 43. Мастерица Елена Скицюк [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://vakin.livejournal.com/789878.html. – Назва з екрана.
 44. Настінний розпис як різновид декоративно-прикладного мистецтва [Електронний ресурс] / В. Єгорова, А. Черепанова, С. Бедрик // Вісн. Придніпров. дер. акад. будівництва та архітектури. – Дніпропетровськ, 2013. – № 11. – С. 58–62. – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/j-pdf/Vpabia_2013_11_12.pdf. – Назва з екрана.
 45. Нікітіна Н. Майстри петриківського розпису – ювіляри: Г. Я. Пруднікова, Е. Я. Клюпа, М. Т. Шишицька, О. А. Пікуш [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.mundm.kiev.ua/EXHIBIT/PETR_11.SHTML. – Назва з екрана.
 46. Олена Скицюк про петриківський розпис [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.polit.ua/articles/2012/04/03/rospis.html. – Назва з екрана.
 47. Оробець Т. Чепурушки з Петриківки [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://tyzhden.ua/Publication/3686. – Назва з екрана.
 48. Панко В. Петриківський розпис – перлина України [Електронний ресурс] / В. Панко // Дім і Сім’я. – 2013. – № 1. – Режим доступу: http://dds.com.ua/2013-11-28-16-47-47/mystetstvo/item/89-petrykivskyi-rozpys-perlyna-ukrainy. – Назва з екрана.
 49. Патра С. Випускниця Університету «Україна» Марина Саркісян: «Для мене величезне щастя – щодня торкатися у творчості неземної краси» [Електронний ресурс] / С. Патра // Інженерно-технологічний інститут університету «Україна» : сайт. – Режим доступу: http://iti.vmurol.com.ua/news/id/22. – Назва з екрана.
 50. Патра С. Я голодна, коли не маю змоги малювати [Електронний ресурс] / С. Патра // Культура і життя. – 2016. – № 32. – С. 14. – Режим доступу: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=620269888153106&set=t.100005103004204&type=3&theater. – Назва з екрана.
 51. Патра Світлана, Зозуля Костянтин. Випускниця Університету «Україна» Марина Саркісян та її «Українська душа з вірменським серцем» [Електронний ресурс] / Світлана Патра, Костянтин Зозуля. – Режим доступу: http://lana-p.sumno.com/article/vypusknytsya-universytetu-ukrajina-maryna-sarkisya/. – Назва з екрана.
 52. Патра Світлана, Зозуля Костянтин. Випускниця Університету «Україна» Марина Саркісян провела персональну виставку картин // Вища освіта : інформ. аналіт. портал про вищу освіту в Україні та за кордоном. – Режим доступу: http://vnz.org.ua/novyny/podiyi/9898-vypusknytsja-univerytetu-ukrayina-maryny-sarkisjan-provela-personalnu-vystavku-kartyn. – Назва з екрана.
 53. Патра Світлана, Зозуля Костянтин. Виставка «Українська душа з вірменським серцем» випускниці Університету «Україна» Марини Саркісян відкрилася у Києві [Електронний ресурс] / Світлана Патра, Костянтин Зозуля // Жінка-УКРАЇНКА : сайт. – Режим доступу: http://ukrainka.org.ua/node/7675. – Назва з екрана.
 54. Петриківка – надбання поколінь : [відкриття виставки художніх робіт В. Тимошенко. В. Клеветенко, С. Червякової] [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ukrainka.org.ua/node/1793. – Назва з екрана.
 55. Петриківський розпис [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://uateka.com/uk/article/culture/art/920. – Назва з екрана.
 56. Петриківський розпис Валентини Міленко з Дніпропетровська [Електронний ресурс]. – Режим доступу: // http://ridna-ukraina.com.ua/majstrypetryk/. – Назва з екрана.
 57. Петриківський розпис у Чернігові [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://eu-ukraine.tumblr.com/post/102775540778. – Назва з екрана.
 58. Петриківські квіти серед київських снігів : [про вист. В. Панко, Г. Назаренко, В. Міленко в Києві]. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.kozatstvo.net.ua/ua/publications/uk_r.php?d=a&i=2673. – Назва з екрана.
 59. Петриковская роспись [Електронний ресурс] / Украинское Народное Творчество = The Ukrainian Folkart. – Режим доступа: http://www.ukrfolkart.narod.ru/petr_rosp/petr_rosp.htm. – Загл. с экрана.
 60. Петриковская роспись. Татьяна Пата [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://ukrfolkart.narod.ru/petr_rosp/petr_rosp.htm. – Загл. с экрана.
 61. Пікуш А. Історія петриківського розпису [Електронний ресурс] / Центр народного мистецтва «Петриківка». – Режим доступу: http://petrykivka.jimdo.com. – Назва з екрана.
 62. Работы художницы Марины Саркисян украсят фан-зону Евровидения в Киеве [Електронний ресурс] / Союз армянской молодежи Украины. – Режим доступу: http://samu.net.ua/marina-sarkisyan-paintings-for-eurovision/. – Назва з екрана.
 63. Рацибарська Ю. Петриківський розпис: міжнародне визнання на фоні виживання [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://petrykivkapaint.livejournal.com/. – Назва з екрана.
 64. Рациборська Ю. Петриківка. Острівець вцілілого мистецтва [Електронний ресурс] // Мистецька сторінка. – Режим доступу: http://storinka-m.kiev.ua/article.php?id=120. – Назва з екрана.
 65. Родинна виставка Валентини Хоменко і Вікторії Тимошенко «Бережи, Боже, Україну!» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.getman-museum.kiev.ua/blog/timoshenko/2015-05-04-124. – Назва з екрана.
 66. Символіка народного розпису [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://e-necepurenko2011.ya.ru/replies.xml?item_no=6. – Назва з екрана.
 67. Скаченко Олена. Символи, які поєднали дві культури [Електронний ресурс] / Олена Скаченко. – Режим доступу: http://lib.knukim.edu.ua/simvoli-yaki-poiednali-dvi-kulturi/. – Назва з екрана. – [про однойменну виставку Марини Саркісян].
 68. Соколенко Василь Іванович [Електронний ресурс] // Хто є хто на Дніпропетровщині. Наші земляки 2005. – Режим доступу: http://who-is-who.ua/main/page/dnepropetrovsk/19/22.
 69. Статива О. Майстер декоративного розпису Надія Білокінь [Електронний ресурс] / О. Статива. – Режим доступу: http://uartlib.org/mayster-dekorativnogo-rozpisu-nadiya-bilokin/. – Назва з екрана.
 70. Татьяна Пата [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://www.malivka.com/istoriya/tatyana-pata.html. – Загл. с экрана.
 71. Тверская Л. Петриковская декоративная роспись. Источники и современность [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://tatyanagarkava.com/petrikovskaya_rospis_istoki.html. – Загл. с экрана.
 72. Тетяна Пата [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://storinka-m.kiev.ua/user_page.php?u_id=521. – Назва з екрана.
 73. Харченко Е. Мастера петриковской вытынанки [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://www.ukrvytynanka.com.ua/ru/pablis/82-mastera-petrikovskoj-vytynanki.html. – Загл. с экрана.
 74. Художники Украины: Марина Саркисян [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://artnews.one/ru/hudojniki-ukrainyi-marina-sarkisyan.bX2tF/. – Назва з екрана.
 75. Чабан М. Як народжувався та відроджувався Петриківський розпис [Електронний ресурс] // Зоря. – Режим доступу: http://zorya.org.ua/p/43573?lang=uk. – Назва з екрана.
 76. Чарівний та казковий світ петриківського розпису вже в Чернігові [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.gorod.cn.ua/print/news/foto-i-video/59759-charivnii-ta-kazkovii-svit-petrikivskogo-rozpisu-vzhe-v-chernigovi.html. – Назва з екрана.
 77. Чуднівець А. Значення постаті Федора Панка для розвитку петриківського розпису [Електронний ресурс] / А. Чуднівець // Аркадія : мистецтвознавчий та культурологічний журнал. – 2015. – No 1(42). – С. 54–59. – Режим доступу: http://storage.library.opu.ua/online/periodic/a-1(42)2015/12.pdf. – Назва з екрана.
 78. Шапаренко Т. Колекція Дніпропетровського художнього музею «Петриківський декоративний розпис» / Т. Шапаренко, Т. Хупава // Національна комісія України у справах ЮНЕСКО : бюлетень. – 2015. Вип. 2. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: mfa.gov.ua/…03…/2015-07-29_Unesco.doc. – Назва з екрана.
 79. Шестакова О. Декоративний розпис Галини Павленко-Черниченко [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://prostir.museum/ua/post/28553. – Назва з екрана.
 80. Шестакова О. Марфа Тимченко. Іван Скицюк. Декоративний розпис [Електронний ресурс] / Музей укр. нар. декор. мистецтва. – Режим доступу: http://www.mundm.kiev.ua/EXHIBIT/MTYMCH.SHTML. – Назва з екрана.