Символи, які поєднали дві культури

Наукова бібліотека КНУКіМ > Новини > Символи, які поєднали дві культури

Розширюючи напрямки реалізації інноваційно-освітнього проекту «Скарби нації», Наукова бібліотека Київського національного університету культури і мистецтв, Кафедра міжнародного туризму Факультету готельно-ресторанного і туристичного бізнесу, Кафедра музеєзнавства і пам’яткознавства Факультету культурології, Київський міський будинок вчителя розпочали у 2017 році цикл зустрічей із сучасними майстрами прикладного-декоративного мистецтва у рамках Культурологічної Студії «Автентика».

Метою діяльності Студії є популяризація автентичного народного ремесла, прикладного-декоративного мистецтва та творчості сучасних майстрів. Упродовж 2017 року заплановано проведення заходів, присвячених петриківському розпису, книжковій і станковій графіці, традиціям виготовлення косівської мальованої кераміки, майстер-класів з виготовлення ляльки-мотанки та витинанки.

3 лютого у Київському міському будинку вчителя відбулося урочисте відкриття персональної виставки «Українська душа з вірменським серцем», члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України, Спілки дизайнерів України Марини Саркісян.

На виставці представлено близько 60 робіт художниці, виконаних у стилі петриківського розпису.

Власне, сама назва виставки – «Українська душа з вірменським серцем» – підкреслює, що вона присвячена Петриківському розпису та Хачкарам – шедеврам, які визнані ЮНЕСКО Світовою спадщиною людства.

Петриківський розпис – український феномен декоративно-прикладного мистецтва, внесений до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО у грудні 2013 року.

Хачкари – самобутній елемент вірменської культури – включені до Списку світової спадщини ЮНЕСКО у 2010 році. Ні в одній країні світу немає нічого подібного. Саме слово «хачкар» включає в себе два вірменських кореня. «Кар» в перекладі з вірменської означає «камінь», а «хач» – «хрест». Але хачкар не просто кам’яний хрест, а художній символ вірмен.

У серії «Хачкари у петриківському розписі» Марина Саркісян спробувала показати вірменську пам’ятку культури та архітектури на площині картини в обрамленні петриківських квітів.

З вітальним словом на відкритті виставки виступили директор Київського міського будинку вчителя Руслана Рудковська, засновник міжнародного етнокультурного проекту «Folk Ukraine» Ігор Добруцький, голова Української єпархії Вірменської Апостольської церкви Маркос Оганнисян, голова Ради київських вірменок Саломе Енгібарян. Звучало привітання від Голови Союзу вірмен України Вілена Шатворяна.

Алла Гаврилюк, доцент кафедри міжнародного туризму Київського національного університету культури і мистецтв у вітальному слові зазначила: «Мистецькі шедеври Марини Саркісян відомі в Україні, ними пишаються у Вірменії, про них знає увесь світ. Творчий шлях художниці показує, що можна одночасно любити ту країну, яка дає сили для творчості і, водночас, не забувати про своє етнічне коріння та національні святині».

Вірші та дружні побажання художниці подарували учні, друзі, колеги: Заслужений майстер народної творчості України Тамара Вакуленко, заступник директора Академії мистецтва краси Ольга Ігнашева, завідувач відділу образотворчого мистецтва Обухівської дитячої школи мистецтв Лариса Рябченко.

Марія Басенко зачитала вірш-присвяту художниці, де звучать такі слова:

Ти поєднала дві культури, два народи.
Дві долі тут лягли на білім полотні.
Хай обнімуть тебе і слава, й нагороди,
Бо сила творчості горить в твоїй душі.

Справжньою окрасою свята стали музичні привітання, зокрема пісні у виконанні солістки хору Київської вірменської церкви Србоц Нагатакац Ані Папікян та молодої співачки Амелії Підлісної. Учасниці хореографічного колективу Київської вірменської громади «Відродження» виконали «Танець дівчат».

Марина Саркісян – художниця, майстер петриківського розпису. Викладач образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва в «Академії мистецтва краси» (м. Київ). Магістр з дизайну інтер’єру, викладач-дослідник.

Працює у різних жанрах, але перевагу віддає декоративному петриківському розпису. Учасниця міських і міжнародних виставок та арт-проектів. Втілює Петриківку на різноманітних матеріалах: папері, дереві, склі, тканині, розписує інтер’єри.

Професійно почала створювати картини з липня 2009 р. Серед улюблених сюжетів – чарівні птахи та квіти, оберегова символіка – «Берегиня». Новаторські підходи художниці можна прослідкувати у серії робіт «Натюрморти у петриківському розписі» (2013) та серії «Вірменські Хачкари у петриківському розписі» над якими майстриня працює з 2014 року і донині.

Попередня публікаціяНаступна публікація

Схожі публікації