Вишитий «Кобзар» пробуджує український код

Наукова бібліотека КНУКіМ > Новини > Вишитий «Кобзар» пробуджує український код

24 квітня у Науковій бібліотеці КНУКіМ стартував «Тиждень книги». Серед запланованих заходів – круглі столи та лекції від українських та зарубіжних науковців, фахівців бібліотечної, видавничої та інформаційної справи; виставки наукових доробків кафедр та факультетів вишу, презентації нових видань.

25 квітня у читальній залі відбулася мистецька зустріч студентів Кафедри інформаційної, бібліотечної та архівної справи Факультету культурології із майстром з вишивання Іваном Івановичем Рябчуком та презентована виставка рушників і картин на теми поезій Тараса Шевченка.

Нитка до нитки – рядок Шевченка,
Хрестик до хрестика – іскра мала.
Мабуть так треба, щоб картина з’явилась,
Мабуть так треба, щоб творчість жила…

Юрій Горбань, кандидат культурології, доцент, директор Наукової бібліотеки КНУКіМ у своєму виступі зосередив увагу на актуальності творчості Великого Кобзаря для сучасного покоління молодих українців: «26 квітня 1840 року світ побачило перше видання «Кобзаря». Нині збереглося лише кілька його примірників. Сьогодні ми відкриваємо для себе Шевченківську поезію, де улюбленими героями є повстанець-гайдамака, козак-запорожець, оборонник рідного краю та носій народної правди через призму вишитих картин Івана Рябчука».

«Вишитий Кобзар» – це спільний проект автора вишивок, музеєзнавців та краєзнавців з міста Ірпеня.

Іван Рябчук почав вишивати, вийшовши на пенсію у 2002 році. Упродовж багатьох років вишивкою займалася його мама Віра Павлівна (вишивала ікони, штори, картини, рушники), тож вирішив продовжити сімейну традицію. Шевченківська тема завжди супроводжувала його творче життя, тому спочатку вишив портрет Тараса, поезії «Думи мої», «Тече вода», «Заповіт». Поступово творчість Кобзаря захопила і стала найголовнішою темою його робіт. За 15 років майстром створено близько 50 картин з поезіями Великого Кобзаря. Крім того, вишиває рушники, сорочки та серветки.

Перші виставки Іван Рябчук провів на Черкащині, в місті Умані, де народився і жив тривалий час. Виставки вишитих на полотні поезій Шевченка з успіхом експонувалися в Києві, Чернівцях, Верховині (Україна), Вільнюсі, Таураге (Литва), Ризі, Єлгаві (Латвія).

Виступаючи перед студентами КНУКіМ, Іван Іванович зазначив: «Свою творчість я пов’язав із Тарасовою, адже вірші поета надихають, перекликаються із сучасністю: Майданом, Революцією Гідності, 25-річчям Незалежності».

Всі картини містять поруч із вишитим віршем ініціали Кобзаря, дату і місце написання поезії; ініціали автора, дату і місце вишивання. Поряд з деякими поезіями Т. Шевченка (вишиті червоним) подані рядки Івана Рябчука як поетичні коментарі-переспіви на сучасні теми (вишиті чорною ниткою).

Не твоє хіба, Тарасе, полум’яне слово
Силу дало здобувати рідній мамі волю?

До вірша «Розрита могила», 2016 р.
Картина вишита з нагоди 25-ліття Незалежності України

***
Три сестри благословили,
Волелюбні думи влили,
Мудрії, немов з Парнасу
Геніальному Тарасу.

До картини «Доля. Муза. Слава», 2017 р.

Допомагає Івану Рябчуку в організації виставок директор Ірпінського історико-краєзнавчого музею Анатолій Зборовський. Виступаючи у бібліотеці він наголосив: «Іван Рябчук демонструє, що Тарас Шевченко – сучасний, його поезія особливо актуальна нині. «Вишитий «Кобзар» показує Шевченка як людину щирих почуттів, якій болить душа за долю народу, як співця, що прославляє героїв боротьби за українську незалежність. Картини – це місток від творчості Тараса Шевченка з глибин ХІХ століття до нашого часу. Це не просто вишиті вірші поета, вони демонструють глибокий зміст побудови сюжету, важливими складовими якого є зображення та індивідуальні квіткові орнаменти».

Величезну роботу з популяризації творчого скарбу Івана Рябчука та перетворення його робіт у повноцінний мистецький проект «Вишитий «Кобзар»» виконала Ніна Михайлишина. «Шевченко актуальний завжди. Та ідея, яку через вишите слово Кобзаря проносить Іван Іванович, є на часі і буде вічною. Тому що пророчі Тарасові слова стукають дзвонами у кожне серце, пробуджують український код, гуртують націю, кличуть до боротьби. А перемагає завжди розум, шляхетність, мудрість», – підсумувала на завершення зустрічі Ніна Михайлишина.

Людмила Прокопенко, кандидат культурології, доцент Кафедри інформаційної, бібліотечної та архівної справи від імені студентів та викладачів Факультету культурології подякувала майстру за зустріч та роботи, які спонукають до роздумів і наголосила: «Вишивка – це життя на полотні, а життя Івана Івановича – у вишивці, де кожна літера є краплиною життєвого досвіду, кожна квітка є символом, який ми намагаємося розгадати».

Читайте Тараса,
Співайте Тараса,
Пишіть і малюйте,
Тай ще й вишивайте!
Бо хто ще так праведно,
Щиро і ніжно
Любив Україну,
Як рідний Тарас?

Заповідь Івана Рябчука онукам та правнукам

Довідка

Перше видання «Кобзаря» побачило світ 26 квітня 1840 року. Вийшло накладом 1 000 примірників по 115 сторінок, надрукованих на цигарковому папері. Збірка містила вісім поезій: «Думи мої, думи мої…», «Перебендя», «Катерина», «Тополя», «Думка» («Нащо мені чорні брови…»), «До Основ’яненка», «Іван Підкова», «Тарасова ніч». Зворот першого аркуша книжки був прикрашений офортом за малюнком Василя Штернберґа «Кобзар із поводирем».

Схожі публікації