12 червня, у рамках Культурологічної студії АВТЕНТИКА, відкрилася персональна виставка «Доторкнутися до дива…», що презентує колекцію авторської ляльки-мотанки художниці Валентини Мірошник.
Організатори студії Автентика: Наукова бібліотека Київського національного університету культури і мистецтв, Кафедра міжнародного туризму ФГРіТБ КНУКіМ, Київський міський будинок вчителя.
Відкрила виставку директор Київського міського будинку вчителя Руслана Рудковська.
Завідувач сектора Наукової бібліотеки Київського національного університету культури і мистецтв Олена Скаченко розповіла про діяльність Культурологічної студії Автентика, потребу популяризації українських автентичних ремесел і традицій та зазначила, що авторські ляльки Валентини Мірошник демонструють її здатність творити, викликають почуття краси, тому їх можна назвати Високим Мистецтвом.
Алла Гаврилюк, доцент кафедри міжнародного туризму КНУКІМ наголосила, що «повернення до самобутніх традицій наших предків є важливою ознакою сьогодення. Не випадково в центрі виховної системи молодого покоління українців вагоме місце посідає саме лялька-мотанка. Валентині Мірошник притаманний оригінальний авторський підхід до виготовлення ляльок-мотанок. Майстриня по-особливому передає світ добра та любові своїм лялечкам. Значимість творчої колекції майстрині полягає ще в тому, що вони виконують важливу місію виховання сімейних цінностей, адже серед експонатів більшість передає родинно-ужиткову тематику. Оригінальними є й міні-ляльки-мотанки. Знайомство з роботами Валентини Мірошник є важливою складовою національно-патріотичного виховання студентської молоді. Отож, поспішайте доторкнутися до автентичних українських оберегів, якими є ляльки-мотанки!».
Керівник Київської міської організації Всеукраїнського об’єднання українок «Яворина» Лідія Ушій наголосила на важливості проведення виставок майстрів, які створюють авторську ляльку-мотанку. Адже це поєднання процесу виховання, збереження культури, історії, відображення зв’язку поколінь: передача традицій бабусиної ляльки до онуки.
Голова Київського обласного осередку об’єднання українок «Яворина» Ольга Філюк підкреслила, що «великим щастям для жінки є, коли професія і хобі співпадає. Самодіяльні майстри намагаються популяризувати те, що цікаве для дітей та жінок. Такі виставки демонструють зв’язок поколінь, ідею материнства, продовження роду. Ляльки Валентини Мірошник унікальні, абсолютно не схожі, їм властива ідентичність. Їх хочеться мати у власній колекції».
Валентина Мірошник розповіла власну історію та познайомила із представленими роботами: «Лялечки – моє захоплення, мій вільний час, моя віддушина. Я не «роблю» ляльку на штамповку або на замовлення. Я створюю ляльку для себе, для душі. То вже вони у мене такі, як я це відчуваю, як мені близько до серця».
Складовою частиною відкриття виставки став майстер-клас з виготовлення ляльки-мотанки «Крупеничка».
Виставка «Доторкнутися до дива…» презентує колекцію авторської ляльки-мотанки Валентини Мірошник, що складається із 57 лялечок. Автор – викладач образотворчого мистецтва Драбівської дитячої школа мистецтв, що на Черкащині. Ляльки-мотанки почала створювати у 2013 році, висловлюючи своє авторське бачення народних традицій і вірувань.
Дотримуючись традицій, художниця намагається їх розвивати. Її ляльки яскраві, самобутні та оригінальні, викликають і задовольняють почуття краси.
Кожна лялька має власне ім’я, образ, техніку виконання, стиль оформлення. Одяг ляльок оздоблений вишивкою (декоративний стебловий шов). Всі прикрашені, відповідно до задуманого образу, намистом, стрічками, віночками, колосками жита, квітами та іншими елементами. Майстриня активно використовує у декоруванні мотиви Трипільської культури.
Довідка
Ляльки-мотанки Валентини Мірошник включені до каталогу «Ляльки в культурі українців» (автор – Оксана Скляренко), що вийшла у 2017 році; зберігаються у приватних колекціях в Україні та за кордоном. Так, власниками її робіт стали скульптори з Ірландії Брендан Джеймісон та Марк Ревелс (ляльки «Берегиня» та «Пава»).