Зі здобутками 2018 року йдемо в 2019-й

Наукова бібліотека КНУКіМ > Новини > Зі здобутками 2018 року йдемо в 2019-й

На початку нового року підбиваємо підсумки року 2018. Дякуємо йому за уроки. Аналізуємо, що він додав, що змінив, що розвиватимемо надалі, що зробимо по-новому, а від чого відмовимося.

Зміни в суспільстві зумовлюють новий характер діяльності бібліотек. Гідно відповідати на виклики, нові запити допомагає обговорення проблем в колі колег: на науково-практичних конференціях, семінарах, інших зібраннях фахівців. В 2018 р. співробітники взяли участь в роботі восьми всеукраїнських і міжнародних конференцій. Наприклад, у ХХІ Міжнародній науково-практичній конференції Короленківські читання 2018 «Бібліотеки, архіви музеї як центри освіти та саморозвитку особистості», Міжнародній науковій конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація», присвяченій 100-річчю НБУ імені В.І. Вернадського, Всеукраїнській науково-практичній конференції «Університетські бібліотеки: історія, досвід та перспективи розвитку» та ін.

Працівники бібліотеки стали учасниками чотирнадцяти заходів – семінарів, круглих столів, форумів, в тому числі Міжнародного науково-практичного семінару «Міжнародні бібліотечні стандарти»; Науково-практичного семінару «Книжкова спадщина України, як складник європейського культурного надбання»; дводенного форуму «Креативна Україна», та ін.

Характерно для 2018 р., що наукова бібліотека КНУКіМ була не тільки в числі учасників, а й в співорганізаторах кількох наукових заходів: Міжнародної конференції «Інформація, комунікація та управління знаннями в глобалізованому світі», ІІ Міжнародна науково-практична конференція-фестиваль «Нематеріальна культурна спадщина як сучасний туристичний ресурс: досвід, практики, інновації», наукового семінару «Бібліотека. Книга. Наука», круглого столу «Бібліотека: місце традицій, простір інновацій». За результатами трьох заходів бібліотекою укладено та видано збірки матеріалів.

В цілому за рік співробітниками бібліотеки опубліковано 92 статі та тези. З них 7 – у фахових виданнях; 67 – у матеріалах конференцій та семінарів, 1 – у всеукраїнських ЗМІ, 17 складають електронні публікації.

Протягом 2018 р. розвивалися започатковані в 2017 р. напрями: підтримка науковців в просуванні праць до наукометричних баз, сприяння дотритманню академічної доброчесності. Оновилася, поповнилася та набула нової структури сторінка «Науковцям» на сайті бібліотеки. Перевірено на виявлення збігів/ідентичності/схожості 129984 сторінки рукописів за допомогою онлайн – сервісу «Unicheck».

На допомогу молодим дослідникам проведено низку занять за темами «Правила перевірки в системі «Unicheck», «Правила оформлення цитат та посилань» (http://lib.knukim.edu.ua/info-day/), «Як оформити наукову статтю». Розроблено та розміщено на сайті методичні рекомендації з оформлення списку бібліографічних посилань до наукової роботи за Apa Style та Harvard Referencing Style (http://lib.knukim.edu.ua/naukovcyam/).

Новим напрямом в діяльності бібліотеки стало супроводження тринадцяти наукових журналів університету. Надано консультації авторам та редакторам стосовно вимог наукометричних баз до наукових журналів та окремих статей, використання видавничої платформи Open Journal Systems. За участі бібліотеки виконано процедуру отримання журналами ідентифікаторів ISSN (print) та ISSN (online), сертифікатів журналів у Міжнародному центрі ISSN (Франція); створено сайт для кожного видання (на платформі Open Journal System), здійснюється адміністрування сайтів; ведеться підготовка метаданих, які передаватимуться до наукометричних баз.

Упродовж року тривала проектна діяльність. Напрацювання проекту «Скарби нації» сприяли підготовці ІІ Міжнародної науково-практичної конференції-фестивалю «Нематеріальна культурна спадщина як сучасний туристичний ресурс: досвід, практики, інновації». Створений електронний інформаційно-бібліографічний ресурс «Нематеріальна культурна спадщина України» користувався популярністю у користувачів, які досліджують дотичні теми і за кількістю звернень посідає друге місце серед сторінок сайту бібліотеки.

Набув подальшого розвитку проект «12+ книг року». Мета його – інформування наукової, педагогічної і мистецької спільноти України про нові видання викладачів університету, що публікувалися у поточному році та є у фонді бібліотеки. У 2018 році на сайті та у виставковій залі бібліотеки представлено 104 нові видання.
Оновлено форму висвітлення книг на сайті (за допомогою сервісу Genial.ly).

Відбулися презентації книг, представлених в проекті. Зокрема, навчального посібника «Історія книги», автор кандидат історичних наук О. О. Каракоз (http://lib.knukim.edu.ua/istoriya-knigi-oleni-karakoz/); поетичної збірки «Бедлам», автор А. Миколаєнко член Національної спілки письменників України, кандидат наук із соціальних комунікацій (http://lib.knukim.edu.ua/bedlam-ce-koli-v-konvulsiyakh-lirika/), збірки творів для бандури «Струни вічності», яку упорядкував Володимир Єсипок, народний артист України, професор кафедри музичного мистецтва.

Для привернення уваги користувачів до художньої літератури, розвитку читання започатковано новий проект «Читай! Будь в тренді!», який передбачає популяризацію книг різних жанрів. Відбулася перша івент-подія «Морфологія жахіття».

Живе спілкування із науковцями та літераторами додає яскравих фарб життю, діалог з автором підсилює ефект від прочитаного. Тому творчі зустрічі проходять в бібліотеці. Зокрема яскраві враження справили зустрічі з поетесою Людмилою Скирдою, з майстром українського фентезі Дарою Корній, з культурологом, японознавцем Сергієм Капрановим.

Формат зустрічей обирався різний: чи інтерактивна лекція, чи презентація нової книги автора, чи то складова комплексного заходу, насиченого різними подіями. Таким став у науковій бібліотеці Київського національного університету культури і мистецтв Великий бібліотечний тиждень – The Great Library Week, організований до Всесвітнього дня книги та авторського права.

Художні виставки в арт-галереї бібліотеки відкривали відвідувачам нові грані особистостей викладачів університету: «Пам’ятки України» – виставка графічних робіт Віктора Вечерського, кандитата архітектури, заслуженого працівника культури України, «Романтична акварель» виставка заслуженого художника України, графіка, старшого викладача кафедри графічного дизайну Наталії Лопухової.

В 2018 році, практично, кожна книжкова виставка супроводжувалася інсталяціями, які добре зарекомендували себе, додаючи емоцій та яскравості до спілкування, створюючи творчу атмосферу (http://lib.knukim.edu.ua/den-pismennika, http://lib.knukim.edu.ua/mova-yavishhe-kosmichne).

Користуються популярністю й електронні (віртуальні) книжкові виставки (http://lib.knukim.edu.ua/exhibitions/). За статистикою в 2018 році перегляд їх на третьому місці за кількістю відвідувань сторінок сайту.

Протягом 2018 р. підготовлено і видруковано 5 наукових видань, 8 бібліографічних посібників, 3 інформаційні та 1 нормативно-інструктивне видання. Електронні аналоги можна переглянути на сайті бібліотеки (http://lib.knukim.edu.ua/publication/). Відбулися презентації наукового видання «Книгознавча школа Київського національного університету культури і мистецтв», біобібліографічних покажчиків, «Андрійчук Петро Олександрович» , «Пустовалов Сергій Жанович», серія «Вчені КНУКіМ» http://knukim.edu.ua/sergiy-pustovalov-lyudina-divovizhnoyi-vdachi/

На допомогу навчальному процесу проводилися круглі столи з участю студентів та викладачів. Серед них: «Багатовекторний погляд на підготовку фахівця готельно-ресторанної справи», «Творча лабораторія молодого науковця», «Найдавніші писемні пам’ятки: історія створення та значення для цивілізаційного розвитку мистецтва», «Сучасні технології зберігання документів у бібліотеках».

Упродовж року аналізувалися особливості складу фонду рідкісних та цінних документів з метою розкриття можливостей підтримки досліджень з історії книги та книгознавства.

Систематично досліджувався склад фонду на предмет забезпечення кожної навчальної дисципліни науковими, навчальними, методичними документами. (Відбір документів з кожної дисципліни, аналіз відповідності навчальним програмам).

Фонд бібліотеки активно поповнювався електронними документами – монографіями, навчальними посібниками, підручниками, робочими програмами та навчально-методичними комплексами. На кінець 2018 р. фонд електронних документів налічує 5483 одиниці). Університетський репозитарій поповнився на 1156 робочих програм та 413 навчально-методичні комплекси дисциплін. Змінюється динаміка поповнення інформаційних ресурсів бібліотеки.

В 2018 р. завершився цикл проходження співробітниками підвищення кваліфікації в Інституті публічного управління та кадрової політики при Національній академій керівних кадрів культури і мистецтв. Наразі 100% одержавши кваліфікаційні посвідчення. Використання знань, набутих в процесі безперервної освіти, видозмінює традиційні форми бібліотечної роботи та народжує нові.

Сучасна наукова бібліотека Київського національного університету культури і мистецтв проходить складний процес усвідомлення своєї ролі та завдань у системі наукової комунікації шляхом організації контенту для електронної аудиторії та необмеженого доступу до нього, здійснення бібліометричних досліджень та надання бібліометричних послуг, поступово інтегрується в академічне середовище і є повноправним партнером забезпечення якості освіти в університеті.

Попередня публікаціяНаступна публікація

Схожі публікації